| anonim_4396 a întrebat:

Salut, sunt foarte slab (1, 85m, 56kg). De curand am inceput sa bag in mine tot ce am gasit, mananc 3 mese pe zi + gustari si fructe intre ele. Fac si putin sport de 2-3 ori pe saptamana, dar nimic. Abia m-am ingrasat un kg intr-o saptamana. Ce imi recomandati?

Tin sa mentionez ca stiu toata povestea (trebuie sa acumulez mai multe calorii decat ard in fiecare zi) si toate cele si nu imi permit sa fac shake-uri in fiecare zi si nu am bani de toate mancarurile exotice.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este perfect asa, esti pe calea cea buna!
Nu trebuie sa iei mai mult de 1kg pe saptamana pentru ca ti s ecrapa pielea si apar vergeturi. Mananca mai multe calorii decat consumi si nu uita sa te hidratezi foarte bine, organismul are nevoie de ambele, mai ales ca este vara si apa din corp se elimina prin transpiratie foarte repede.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Avanta-te la mancare facuta acasa, si nu la snacksuri si zaharuri. Dar cel mai probabil asa e metabolismul tau. Sunt multe persoane care oricat ar manca nu se ingrasa (cunosc cazuri). Daca vrei sa te ingrasi, mananca dimineata, dar inainte de culcare(SAU CAT MAI TARZIU POSIBIL) baga tot ce prinzi, si in doua saptamani poti sa te inscrii la sumo.

| Ioanaah a răspuns:

Nu cred ca ar trebui sa te ingrijorezi, asta daca nu esti deja anorexic. Fiecare are metabolismul lui si consider ca ar fi mai bine sa mananci putin si des, decat sa te ingrasi fortat cu tot felul de vitamine.