| anonim_4396 a întrebat:

Sunt o fata de 19 ani. De cativa ani ma confrunt cu o problema de sanatate f suparatoare.
Deci: de fiecare data cand ma asez pe ceva rece, umblu desculta pe gresie sau pur si simplu ma bate un pic vantul pe spatele gol ma... racesc, cred eu. Adica ma doare partea de jos, ma tot trece treaba mica dar nu fac nimica si ma ustura ingrozitor.
Deci mereu patesc asa. Eu nu pot sa port un tricou subtire, nu pot nici sa stau rezemata cu spatele de un perete pentru ca e rece si iar ma racesc.
Mai demult am fost la medic, mi-a zis ca am ceva infectie urinara si mi-a dat ceva antibiotic si Uricol granule. Mi-a trecut pe moment dar tot revine, si atunci mai iau cate un plic de Uricol si imi trece in vreo 30 minute.
Totusi ce ar trebui sa fac ca sa scap pentru intotdeauna? Va rog sa ma ajutati. Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| dy a răspuns:

Probabil faci foarte usor cistite (infectie urinara a vezicii urinare). probabil ca nu bei destula apa (lichide). Atunci cand m faci asa ceva. ia un vas steril de colectare a urinii de la farmacie, spala-te jos cu sapun si clateste-te cu ser fiziologic (se vinde tot la farmacie in sticle de 1/2-1litru ). si apoi fa pipi in vasul steril si du-l la un laborator particular pentru UROCULTURA si ANTIBIOGRAMA.Cu rezultatul te duci la medicul de familie sa-ti scrie antibioticul potrivit pentru infectia ta urinara. Tratamentul se face 7 zile. Este importanta antibiograma pentru ca tratamentul nu se ia dupa ureche in infectii repetate! La fel de important este sa-ti umpli zilnic o sticla de 2 litri cu apa sau ceai si sa o bei in 24 h.Vara,poate chiar m mult de 2 litri. Numai asa poti scapa de aceasta problema.Sanatate!

| alexdop21 a răspuns:

Pai cel mai bine mergi la alt doctor de data asta, si incearca sa te feresti si tu cat poti de mult de situatiile care iti provoaca durerile astea, din pacate dintr-o simpla durere a ovarelor sau a ce te doare pe tine pe acolo se poate ajunge la incapabilitatea de a mai face copii si nu cred ca iti doresti asta! Du-te la un alt doctor si vezi ce e acolo pentru ca nu e de glumit

| alexdop21 a răspuns:

Pai cel mai bine mergi la alt doctor de data asta, si incearca sa te feresti si tu cat poti de mult de situatiile care iti provoaca durerile astea, din pacate dintr-o simpla durere a ovarelor sau a ce te doare pe tine pe acolo se poate ajunge la incapabilitatea de a mai face copii si nu cred ca iti doresti asta! Du-te la un alt doctor si vezi ce e acolo pentru ca nu e de glumit!

| alexdop21 a răspuns:

Pai cel mai bine mergi la alt doctor de data asta, si incearca sa te feresti si tu cat poti de mult de situatiile care iti provoaca durerile astea, din pacate dintr-o simpla durere a ovarelor sau a ce te doare pe tine pe acolo se poate ajunge la incapabilitatea de a mai face copii si nu cred ca iti doresti asta! Du-te la un alt doctor si vezi ce e acolo pentru ca nu e de glumit! Deci nu stiu daca s-a postat raspunsul si de aia i-am dat de mai multe ori!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Imunostim timp de 3 luni, aveti un sistem imunitar slabit, probabil exista un virus sau streptococ in gat, cautati, exudat faringian de 3 ori la 3 zile.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si analize urina, si acolo poate fi o infectie,