| CuTup3u a întrebat:

Salut

Sunt slab si as vrea sa ma ingras putin, stie careva niste proteine mai naturale si cu efect bun? si nu foarte scumpe daca se poate, un site unde sa le pot comanda ar fi perfect, sau credeti ca ar fi mai bune batoane?

au efecte negative proteinele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| IoanaPsy a răspuns:

Proteine naturale: carne, oua, leguminoase (fasole, mazare, naut, linte etc). Lasa prafurile si prostiile luate de pe net. O alimentatie sanatoasa si practicarea unui sport te vor ajuta sa te dezvolti frumos si echilibrat.

| thegame12 a răspuns:

Daca imi spui cam cat esti dispus sa dai pe ele te pot ajuta

| CuTup3u explică (pentru thegame12):

In jur de 50 lei la 2-3 saptamani

| thegame12 a răspuns (pentru CuTup3u):

Creatina iti recomand din propria experienta la pretul asta e mai bine sa iei o creatina pentru ca proteinele trebuie sa le iei tot timpul si sunt si mai scumpe, te duci le un magazin de suplimente nutritive si intrebi acolo de o creatina in jur de 50 lei si trebuie sa aiba(asa am facut eu prima data) si o iei inainte de mese

| Cosmin86 a răspuns (pentru thegame12):

Inainte de mese? Care e logica? laughing

Vrei sa spui inainte de antrenament sau dimineata.

| thegame12 a răspuns (pentru Cosmin86):

Ahaha,eu stiam ca are o legatura creatina cu carbohidratii, cred ca stii ce zic nu stau sa mai explic acum si de asta am zis inainte de mese

| Cosmin86 a răspuns (pentru thegame12):

Nu are absolut deloc legatura cu carbohidratii happy

| thegame12 a răspuns (pentru Cosmin86):

Am vazut intr-o revista de culturism mai demult zicea carbohidratii ajuta la transportul sau absorbtia creatinei nu mai stiu exact, acum daca mint aia am mintit si eu fara sa vreaulaughing

| Cosmin86 a răspuns (pentru thegame12):

Se refera la carbohidrati simpli ( gen zahar, fructoza ), nu la cei complecsi ( cartofi, orez, etc. ).

Carbohidrati simpli consumi doar dimineata sau imediat dupa antrenament ( pentru refacerea glicogenului ).