Întrebare recomandată | TOoORex a întrebat:

.. a pe cineva in familie cu proble de ficat (bila, colicist mai exact) ce regim alimentar ar trebui sa aiba? imi puteti da niste exeple care sai mai aline durerea?
ceaiuri
multe fructe sau legume?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MasterOfDisaster a răspuns:

Pentru asta ar trebui sa mearga la un doctor, pentru ca nu te poti lua dupa informatiile de pe TPU de exemplu. Ar trebui sa aiba un regim personalizat, si in functie de corpul sau, pentru ca poate are unele alergii sau intolerante, sau poate mai are alta boala care o impiedica sa consume anumite alimente, sau poate are anumite carente care trebuiesc acoperite.
Cel mai sigur ar fi sa mearga la un doctor, dar banuiesc ca te poti folosi si de linkurile date de bursuc001.
O zi buna!

2 răspunsuri:
| Mitrea_Valentina_1986 a răspuns:

In primul rand nu tigari cafea sau alcool
multe lichide si binenteles mers la doctor