| camelya28 a întrebat:

Acum 3 saptamani mi-am facut a doua gaura de cercel in ureche dupa care am purtat cateva zile un cercel de argint. Dupa ce am decis sa renunt la el mi s-a format o coaja care dupa ceva timp s-a rupt si s-a format din nou de data aceasta cu o mica umflatura tare in ureche.Acum 2 zile coaja din nou s-a rupt dar umflatura a ramas si cand am incercat sa vad daca gaura mai este deschisa am avut o surpriza.Cercelul a intrat fara nici o problema. Poate ramane gaura definitiv sau o cicatrice in acel loc? Ce pot folosi ca sa grabesc vindecarea rani sau sa previn o cicatrice?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Bianca1864 a răspuns:

Da,am patit si eu asta.e cam neplacuta chestia aia tare, nici nu stiu cum sa-i spun, dar nu e ceva rau.am fost la medic si a zis ca e normal, si ca se va micsora in timp.cicatrice mie nu mi-a ramas, eu m-am dat si cu o crema oarecare din plante.si inca un sfat.incearca sa porti cat mai rar cercei din,, tinicheluri,,. sunt frumosi, dar nu ii purta prea mult.succes

2 răspunsuri:
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Gaura v-a ramane, iar ca sa grabesti vindecarea foloseste ceai concentrat de menta sau musetel.Nu din pliculete.E bine ca sa mai introduci cercelul in timpul dezimfectarii, ca sa nu se formeze,, coji,, in interior. Poate o vei folosi mai tarziu.

| camelya28 explică:

Totusi semn poate sa ramana? Pentru ca eu vreau sa renunt la acea gaura.Cineva mi-a recomandat pentru vindecare crema de galbenele.E buna?