| NicusorBarbu a întrebat:

Salut Tpu.Acum cateva minute m-a intepat ceva de deget, iar acel ceva si-a lasat acul in rana.Am scos acul, iar acum mi s-a umflat degetul. Vreau sa mentionez ca durerea este foarte mare si simt ca ma ustura.Probabil ca a fost o albina sau o viespe.Ce tratamente naturale stiti pentru intepatura de viespe sau albina? Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| radu877 a răspuns:

Pune gheata peste umflatura.
vezi ca poti intra in soc anafilactic daca esti alergic. in situatia asta trebuie sz mergi urgent la medic.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pune urgent sare gronzoasa (nu din cea fina d ebucatarie, din cea cu cristale mari) pe locul intepat si freaca foarte bine cu degetul si sare acolo. Nu glumesc! Aparent scoate tot veninul din intepatura si in maxim 5 minute trece durerea si se dezumfla!

| BloodyLips a răspuns:

Pune sare peste intepatura și freacă ușor

| RNG2001 a răspuns:

Incearca sa pui ceva rece peste intepatura, normal doar o sa se unfle in jurul intepaturi, dar daca nu te simti bine si nu-ti trece mergi la un doctor.