| Pikabu19 a întrebat:

Acum o luna si ceva mi-am facut niste analize de rutina, rezultatele au fost ok, mai putin glicemia care a fost foarte mare, 188 pe stomacul gol. Am 16 ani, mentionez ca mama mea are diabet de tip 2 si bunica din partea mamei a avut tot asa, ambele l-au depistat la varsta de 33 de ani. Mi-am facut niste analize mai amanuntite, mi-a luat sange pe stomacul gol si dupa mi s-a dat sa beau glucoza dizolvata in apa si mi s-a mai luat sange la 2 ore dupa. Pe stomacul gol mi-a iesit 126 parca, iar dupa glucoza mi-a iesit peste 300. Glicozilata am avut-o foarte mare, peste 10, iar insulinemia nu mai stiu, cert e ca pancreasul meu produce insulina, dar la limita. Diabetologul la vederea rezultatelor a zis clar diabet de tip 1 insulino-dependent, insa ca sa fim siguri a zis sa mai fac niste analize cu niste anticorpi din Germania care arata in proportie de 90% daca am sau nu diabet. L-am facut si surprinzator au iesit bune, au aratat ca n-am diabet. Totusi ce pot avea? O dereglare hormonala, adica sunt in crestere. Se poate normaliza chestia asta sau o sa-mi creasca glicemia la 200 la fiecare felie de paine mancata sau mar sau mai stiu eu ce. Tin regim in continuare, dar daca mananc putina paine, sau de diminineata niste ovaz cu lapte, sau niste fructe imi creste peste 200 glicemia si sunt ingrijorata.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Daca inainte de a face analizele ai mîncat dulce, atunci din cauza aia ti a iesit glicemia mare, ca sa poti zice clar ca ai diabet, trebuie sa ai o serie de simptome, sete excesiva urinat des, gust dulce in gură senzatie de uscare a gurii, slăbit excesiv, sau din contră sa fii gras/ă, si sete si foame continuă făra simtul sațietății. Ai sau ai avut vreun simptom de felul ăsta? ce vîrstă ai? mersi esti fată sau băiat? multă sănătate.

| untu a răspuns:

La omul normal, glicemia nu trebuie sa depaseasca pragul de limita 120!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai zis ca pe stomacul gol ti-a iesit 126 si dupa glucoza ti-a iesit 300.Sigur ca glucoza arata zahar in sange iar pe stomcaul gol, 126 este la limita.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai stai un timp si fa din nou testul pe stomacul gol.Sunt teste si in farmacii sa le poti face singura acasa.

| blAster85 a răspuns:

Ai putea continua cu regimul si sa mananci produse fara zahar daca poti(cam tot ce se consuma are zahar pana si apa cumparata etc)nu bea coca-cola, fanta etc, fa-ti sucuri naturale portocale si ce iti mai place, si monitorizeaza nivelul glicemiei.Banuiesc ca nu te intepi deja(injectii). Stiu toate aste ca am un prieten care are diabet el deja se inteapa problema e ca nu prea tine regim. Mai consulta si alte sfaturi, alti medici, nu te lua numai dupa unul.Bafta

| MedRex a răspuns:

Din ce descrii există terenul genetic pentru diabet și e posibil să ai și tu, însă trebuie să înțelegi că e posibil să ai la fel ca mama ta DZ tip II - dacă valoarea glicemiei se menține sub 130 mg/dL. În mod normal trebuie să refaci testul de toleranță la glucoză periodic ca și glicemia aproape zilnic. Dacă valoarea nu se controlează prin dietă trebuie instituit tratamentul medicamentos/insulină.

| Pikabu19 explică:

Am 16 ani, am mentionat si mai sus, grasa nu sunt deloc, am o greutate normala. Da, sete am, urinat des da, si foame muulta da, mananc mult as putea spune si nu ma ingras.

| Pikabu19 explică:

Si sunt fata

| Pikabu19 explică:

Am avut 126 in conditiile in care am mancat de regim, nu mai mancasem de o sapt paine, dulciuri sau chestii ce contin multi carbohidrati. Imi fac glicemia in fiecare zi cu un aparat si sunt valori destul de mari chiar si cu regim.