| Barbu_Alexandru_Marian_1994_L8eY a întrebat:

..
Acum o saptamana am sunat medicul de familie pentru a-mi face o programare pentru analize de sange si ce sa vezi, mi s-a spus ca analizele de sange se fac odata la 2 ani, nu se mai fac la 1 an!
Este adevarat, sau m-a prostit pe fata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Analizele de rutina compensate de casa se fac o data la 2 ani. Adica acele analize pe care le faci desi nu ai abslut nimic, dar vrei sa iti fie evaluata starea generala de sanatate

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
De la medicul de familie iei doar trimitere catre laborator pentru analize si pe trimitere specifica setul de analize care se fac si sunt si gratuite.
Eu asa procedez, ma interesez la laboratorul unde imi fac analizele mereu si intreb daca au fonduri pentru gratuitati, daca au, a doua zi ma prezint la laborator, daca nu au, ma programeaza pentru luna urmatoare.
Asa se procedeaza.
Deci ceri medicului doar trimiterea cu setul de analize pe care vrei sa le faci. exista un pachet de analize.
O seara bunahappy

suntserios
| suntserios a răspuns:

Huh? analizele de sange le faci cand vrei tu, ca oricum se fac la un laborator nu la medicul de familie.

| Fatamuntilor a răspuns:

Total neadevarat.
Se fac in fiecare an.
Nu stiu care ar fi problema, din moment ca si doctorul primeste niste bani pentru asta.

| YoBuDy a răspuns:

Salut,

Medicul tau de familie este neinformat. Analizele de sange le faci cand vrei, asta insemnand ca poti sa le faci mai repede de 2 ani sau de 1 an. Daca te simti rau si ai ceva probleme si ai nevoie sa iti faci analizele de sange ce iti spune medicul de familie sa revii peste 2 ani ca atunci se fac analizele? Complet gresit. Daca nu reusesti sa te intelegi cu el iti recomand sa schimbi medicul de familie.

Succes