| anonim_4396 a întrebat:

Ajutor parul meu se usuca si devine aspru chiar se si electrizeaza uneori(dupa ce il spal si folosesc uscatorul de par(chiar si daca nu il folosesc).Am un par scurt-mediu fin, subtire, moale si des(chiar foarte). Abia dupa 2-3 zile isi revine, dar atunci deja devine cam gras de la sebum, si are o textura urata si trebuie sa il spal.Nu il pot aranja in niciun fel, e complicat de aranjat si ma enerveaza.Ce pot face, ceva solutii? Multuemsc mult!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu-l mai usca cu feonul, sau dacă faci asta dă-l cu un spray termoprotector înainte, şi foloseşte balsam.
Eventual, după ce te limpezeşti, prepari o soluţie din apă şi oţet( 3/4 ap, 1/4 oţet)şi te dai cu ea( pentru electrizarea aia).
Dacă ţi se îngraşă repede, poţi pune bicarbonat de sodiu în şampon.
Baftă.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ah,şi ar mai fi şi măştile.
Dar depinde şi ce vrei de la ele.

| ABCD122 a răspuns:

Salut!
Foloseste o masca pentru par din :
->ulei de masline-pur si simplu il aplici pe par in timp ce faci baie, lasi 5-10 min. apoi clatesti
-> miere+apa calduta-le amesteci apoi repeti pasii de mai sus
->ulei de cocos-pasii de mai sus
Foloseste un sampon bun, recomand Elseve si evita sa speli parul prea des recomand 2 spalari pe saptamana.Bafta!