| eU777 a întrebat:

am 14 ani, la sfarsitul lui octombrie fac 15. Am terminat clasa a 8-a si vreau ca vara asta sa fac ceva productiv, sa lucrez la conditia fizica. Planuiam sa ma duc cu un prieten la sala, si nu pentru a exagera, e prima data pentru mine, vreau doar sa ies din casa, sa fac ceva vara asta.Nu am de gand sa ajung vreun mare culturist sau ceva in genul asta, dar intr-adevar as vrea sa observ niste rezultate pe corp, as face asta ca sa am ocupatie si pentru aspect. De asemenea ati putea spune ca as putea sa fac asta de unul singur acasa, doar ca nu am ambitia necesara; merge cateva zile dupa care nu mai am chef, am nevoie de un impuls. Cat despre alte sporuri am mai facut baschet, polo, doar ca as vrea sa incerc ceva nou, acum s-ar putea spune ca am o pasiune pentru aparatele cu greutati. Ideea e ca tatal meu nu prea e de acord cu asta in sensul ca multa lume i-a spus ca sunt prea mic pentru asta si ca imi poate influenta dezvoltarea si ca in urma acestor tipuri de antrenament as putea ramane cu ceva probleme la coloana vertebrala. El are un prieten apropiat care a trecut prin asta ( a fost un fel de culturist amator si a ajuns sa aiba ceva probleme), iar parerea lui conteaza de obicei, iar el ma sustine intr-un fel... E cam neclara chestiunea. Imi cer scuze pentru intrebarea lunga, probabil m-am repetat si am cam lungit-o. Voi ce parere aveti despre asta? E chiar asa tragic si dramatic cum e de parere tatal meu?
P.S.: Spune ca e si nesigur intr-o sala dinasta fiindca pot veni tot felul de oameni periculosi care sa se ia de mine -_-

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Jianu_Emanuel_1991 a răspuns:

Ceau. Daca vrei sa te apuci de culturism este foarte bine. Eu am 16 ani si practic acest sport de prin clasa 8. Sincer, daca vrei sa se vada ceva muschi trebuie sa faci o perioada lunga de timp, macar 6-8 luni ca sa nu faci degeaba. Varsta ta este ok, dupa cum vezi eu m-am apucat la aceeasi varsta ca a ta de culturism si nu am nici un regret. Apropo de stricatul coloanei, daca executi corect exercitiile si faci cu greutati bine alese nu vei avea probleme. La sala, sau cel putin unde merg eu, oamenii de acolo sunt foarte prietenosi, te ajuta la exercitii daca le spui si mai si razi cu ei.

3 răspunsuri:
| alexs99 a răspuns:

Te poti duce la sala, nu iti va afecta cresterea, s-ar putea sa apara unele probleme numai daca ridici greutati deasupra capului.
O seara buna.

| Anonim838 a răspuns:

Buna este bine sa faci sala la vârsta ta eu fac 16ani la sfarsitul lui Octombrie(exact pe 26) si fac sala fratele meu este culturist mai mult la Men Phisyque SI pe mine m-a vazut cel mai bun instructor di a spus ca e bine sa fac sala dar la anumite aparate mentionez ca ám scolioza si sunt fata. Funda?