| Cosma_Andrei_1995 a întrebat:

Salut, TPU. Am 14 ani si de alaltăieri mă doare sus, in piept. Nu mă doare foarte tare, dar eu mă tem ca as putea face infarct. In urma cu 2 săptămâni mi-am luat tensiunea si aveam 11 jumătate cu 7. Nu sunt obez, nu beau, nu fumez, nu am avut probleme cu inima niciodată. De la ce ar putea fi acea durere in piept? In acelasi loc mai mereu.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| GabrielaIoana a răspuns:

Vorbeste cu ai tai si du-te la medic sa fi sigur. Nu te poti juca cu asa ceva si nu te poti lua nici dupa ce zice lumea pe net.

| Cosma_Andrei_1995 explică (pentru GabrielaIoana):

Ok, dar se poate sa fie ceva grav? Marti m-am programat sa merg la medicul de familie, ce fac pana atunci? crying

| GabrielaIoana a răspuns (pentru Cosma_Andrei_1995):

Eu nu cred ca o sa potesti ceva rau, grav. In cel mai rau caz daca te simti putin mai rau du-te la spital la urgente dar nu cred ca va fi nevoie.

| Cosma_Andrei_1995 explică (pentru GabrielaIoana):

Ok, multumesc happy ai mei îmi tot spun ca n-am absolut nimic... In ianuarie mi-am făcut analize si au iesit perfecte...

| GabrielaIoana a răspuns (pentru Cosma_Andrei_1995):

Atunci sigur nu e grav. Ai rabdare ca o sa se rezolve. happy

| Cosma_Andrei_1995 explică (pentru GabrielaIoana):

Multumesc mult, Ioana :*

| GabrielaIoana a răspuns (pentru Cosma_Andrei_1995):

Cu placere!

15 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Durerea din piepe e de la "du-te urgent la doctor" sa stii. Nu de alta, dar infarctul cam poate sa te omoare. Nu prea tare, doar cit sa te bage in mormint oleaca. CE MAI ASTEPTI? Parinti nu ai? Ce asteapta ei? Le-ar prinde bine o gura mai putin de hranit sau ce naiba?

| wolder a răspuns:

Dureri puternice aveam si eu si s-a descoperit a fi un prolaps de valva mitrala si suflu sistolic

doar dupa un set de analize poti afla ce ai
du-te la medic urgent

| Cosma_Andrei_1995 explică (pentru wolder):

Am fost la medicul de familie acum 2 săptămâni si mi-a spus ca am suflu sistolic, dar nu e grav...

| wolder a răspuns (pentru Cosma_Andrei_1995):

Atunci nu te ingrijora

| Cosma_Andrei_1995 explică (pentru wolder):

Si, in plus, pe mine nu mă doare foarte tare, si am senzatia ca ce mă doare e os, nu inima...

| YouDie a răspuns (pentru Cosma_Andrei_1995):

O prietena a fost in aceeasi situatie, s-a panicat si a exagerat cu descrierea durerii, asa ca au dus-o la spital unde a aflat ca are doar lipsa de calciu, apoi eu, dar nu m-am dus la spital, am luat pastile care se dizolva in apa si prafuri nasoale cu vitamine si mi-am revenit in 1-2 zile. Sper ca te-am ajutat happy

| FatUglyVirgin a răspuns:

Si pe mine m-a durut capul 3 zile si n-am avut tumoare pe creier...deci nici tu n-o sa faci infarct de la o durere mica

| YouDie a răspuns:

Cel mai probabil ai lipsa de calciu.

| Cosma_Andrei_1995 explică (pentru YouDie):

La asta mă gândeam si eu, multumesc happy