| layschip a întrebat:

Salut, TPU!
Am 15 ani, sex masculin.
In acesta seara am descoperit ca am HPV ( Human papilus ceva de genu... ). Cum? Datorita nigeilor... m-am documentat ca e posibil sa fac cancer.
WTF?
Cine-mi da informatii.
Pot face cancer? Trebuie sa ma duc la medic?
Cancer osos sau nu prea mai tin minte, sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Nici pe departe nu e vorba de cancer.
Aici gasesti mai multe informati: http://www.sfatulmedicului.ro/......ntari_1351

Potrivit site-ului de mai sus, "negii sunt excrescente ale pielii inofensive, noncanceroase produse de papiloma virusul uman."
La "Tratament" scrie asa:
"Nu toti negii necesita tratament. De cele mai multe ori dispar de la sine in decursul catorva luni sau ani. Acest lucru se intampla in timp, deoarece sistemul imun este capabil sa distruga papilloma virusul uman care produce negii."
"Tratamenul la domiciliu este mai eficient decat tratamentul aplicat de catre medic si cu costuri mai reduse. Dar tratamentul la domiciliu este un tratament de lunga durata. Cele mai ieftine tratamente ce pot fi aplicate la domiciliu sunt ocluzia cu banda adeziva sau folosirea acidului salicilic."
Mergi la medicul de familie si iti va spune ce trebuie sa faci.
Multa sanatate!

4 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Ai descoperit tu! Mare descoperitor esti!

| anonimg a răspuns:

Ce sunt "nigei"? Te referi la negi? Nu-i problema; mergi la medic.

| layschip explică (pentru anonimg):

Da, am pe maini...1 pe mana stanga, 1 pe mana dreapta, si 1 tot pe mana dreapta care se duce...
E grav?

| anonimg a răspuns (pentru layschip):

Nici pe departe nu e vorba de cancer.
Aici gasesti mai multe informati: http://www.sfatulmedicului.ro/......ntari_1351

Potrivit site-ului de mai sus, "negii sunt excrescente ale pielii inofensive, noncanceroase produse de papiloma virusul uman."
La "Tratament" scrie asa:
"Nu toti negii necesita tratament. De cele mai multe ori dispar de la sine in decursul catorva luni sau ani. Acest lucru se intampla in timp, deoarece sistemul imun este capabil sa distruga papilloma virusul uman care produce negii."
"Tratamenul la domiciliu este mai eficient decat tratamentul aplicat de catre medic si cu costuri mai reduse. Dar tratamentul la domiciliu este un tratament de lunga durata. Cele mai ieftine tratamente ce pot fi aplicate la domiciliu sunt ocluzia cu banda adeziva sau folosirea acidului salicilic."
Mergi la medicul de familie si iti va spune ce trebuie sa faci.
Multa sanatate!

| HowdidIgethere a răspuns:

Sunt peste 100 tulpini. Doar vreo patru sunt cancerigene. In general sunt expuse mucoasele sensibile : la femei mucoasa uterina, la barbati colonul, plamanii, esofagul, mucoasa bucala, laringele etc. Cred ca este scump testul ca sa vezi daca e o tulpina cancerigena. Parerea unui dermatolog bun conteaza.

Practic, toti suntem expusi.