| AnonimulCurios a întrebat:

Am 16 ani si am fimoza (stiu bine ce este asta, m-am documentat si sunt sigur ca am )... Vreau sa stiu daca este tarziu sa ma operez, si pentru ce-i care s-au operat vreau sa stiu cat timp a durat, daca este nevoie de internare si cum sa le spun parintilor ca am fimoza ( mi-e rusine sa vorbesc cu ei despre asta ).

Dau funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| stanel97 a răspuns:

Uite eu am avut fimoza pana în clasa a cincea am operat-o împreună cu o alta problema. Ideea e ca operație durează f puțin și nu te tine în spital. Îți dă drumu când îți revii din anestezie. Ideea e ca trebuie sa ai grija sa cureți zona respectiva după. Oricum nu îți lasa nici un fir sau altceva acolo, chirurgul pur și simplu desprinde capul peninsului de preput. Îți poate lasa o mica rana acolo care trece repede. Părinților le spui cu fermitate. Ești mare și nu ar trebui sa ai inhibiții de genul. Sunt încă surprins ca nu ai descoperit-o pana la varsta asta. Vezi ca dacă nu o operezi mai târziu îți apar compilații și devine dureroasa. Du-te la medicul de familie și îți sa trimitere la chirurgie. Bafta!

3 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Stai breh calm, sint cazuri care au 2-3-4 copii si au fimoza, niciodata nu e prea tirziu. happy In rest, stanel are dreptate. Rezolva problema si nu iti fie rusine de parinti.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În cazul în care, într-adevăr, este vorba de fimoză, atunci - în majoritatea cazurilor ( depinde de gravitatea afecţiunii, gradul acesteia ) - NU se pot întreţine relaţii sexuale ( în mod normal )!

Şi, NU se forţează decalotarea deoarece există riscul unor complicaţii : parafimoză ( foarte GRAVĂ )!

Vezi detalii la linkul :
http://www.contraboli.ro/fimoza-cauze-simptome-diagnostic-tratament/

http://paveladrianionel.medlive.ro/2012/03/10/fimoza/

http://www.romedic.ro/fimoza-si-parafimoza

Cel mai indicat este un control la medicul specialist urolog, pentru confirmarea diagnosticului şi tratamentul adecvat.

În general, NU se efectuează intervenţia chirurgicală, ci se prescriu anumite creme cu antibiotic sau corticosteroizi ( ex: Betametazona/Betaderm ).

Toate cele bune.

| neutrino a răspuns:

Cea mai mare greseala a ta este ca iti este rusine de parinti. Problemele de sanatate tine de civilizatie, nu de rusine. Aceasta operatie este o bagatela medicala care se rezolva in cateva clipe si esti acasa in aceeasi zi.