| anonim_4396 a întrebat:

am 19 an ani si de cateva zile am o problemă cu urinari care nu ma mai lasă sa ma odihnesc deloc. Luni am inceput sa urinez foarte des si cantitativ mai ales noaptea si nu Am putut dormi mai deloc deoarece ma duceam la baie din ora in ora. De atunci totul s-a înrăutățit. Mă trece la baie din 20 in 20minute si nu pot sa urinez. Ma fortez practic ca sa urinez deoarece altfel nu fac deloc. Am fost la doctor si a zis ca că sunt racit la rinichi si mi-a dat niste pastile pe care le-am luat astazi si nu vad nici-o îmbunătățire. Simptomele pe care le am ar fi: senzatia de presiune pe vezica urinara si o usoara senzație de gadilare/usturime în capul penisului nu stiu sigur cum sa o exprim, acestea când nu urinez iar dupa ce urinez timp de 5 minute totul pare a fi normal dar dupa ma ia iar si trebuie sa ma duc la baie. Vă rog frumos daca puteti sa ma ajutati. Ce sa fac? Sa continui să iau reteta prescrisa de medic pentru răceală la rinichi sau sa fie altceva? Mentionez ca sunt si putin constipat in ultimele zile si ma simt umflat in zona abdomenului in permanenta. Cel mai rau lucru este ca nu mai pot sa dorm

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Continua sa faci tratamentul prescris de medic si ai rabdare caci efectul acestuia nu este instantaneu, dupa prima administrare(asa cum crezi tu!)--- este nevoie de timp pentru ca infectia de la nivelul tractului urinar sa cedeze iar efectele acesteia sa dispara.
Daca dupa 3-4 zile de la prima administrare a tratamentului primit nu observi nicio schimbare in bine(reducerea numarului de mictiuni nocturne, disparitia senzatiei de presiune la nivelul vezicii), iti sugerez sa ceri medicului de familie o trimitere pentru un consult de specialitate(urologie).