| Marian8373763 a întrebat:

Salut TPU, am 19 ani și de 2 ani am o mare problema cu gatul, mai exact mi s-a spus ca am vocale infectate si situația devine din ce în ce mai rău, am fost la medicul de familie dar nu mi-a făcut nimic și mamei mele nu-i pasa atât de mult de mine încât sa se intereseze de sănătatea mea și asa a trecut timpul și n-am rezolvat problema. Am mers peste tot dar toți m-au trimis în alte parte. Nu m-au ascultat și mi-au dat prescripții aiurea, recunosc este 100% vina mea pentru ca obișnuiam sa beau numai băuturi tari și am fumat un an și 2 Luni, nu mai fumez de 5 luni și ultima bere ce am băut-o a fost acum 3 luni. Sper ca voi putea renunța la ambele, cu fumatul deja nu mai îmi vine sa fumez când ii vad pe alții ca fumează si nici nu simt o nevoie imensa de alcool. Ma puteți ajuta va rog cu niște sfaturi despre ce as putea sa fac și dacă se poate fără prostii de genu gargara cu apa calda și sare sau mănâncă usturoi și mai știu eu ce? Am încercat deja orice. Știe cineva vreun specialist cu care as putea programa o întâlnire? Vreau doar un control concret, îmi e frica sa nu am cancer, efectiv repet ca devine din ce în ce mai rău, corzile vocale secreta un fel de mucus cred și simt cum îmi aluneca în jos și de câteva luni am tuse seaca, efectiv nu-mi mai simt plămânii. Asta s-a întâmplat după ce m-am lăsat de fumat, îmi simt plămânii imflamati și câteodată îmi este foarte rău. Din cauza lor am plecat de la locul de munca ca efectiv eram obligat sa port masca și simțeam ca mor. Am și o problema cu greutatea, am 90 de kg la 1.70 și în ultimele luni nu am făcut nici un fel de activitate din cauza durerii de gat, efectiv tot ce fac e sa dorm, mănânc și atât. Va rog fără comentarii dureroase, știu și eu cât de prost îs ca am fumat și am băut tărie ca handicapatu='(... odată cu corona singura mea ocupație era sa ma duc la salabroken heart. Și aveam 75 de kg. După 4 luni am pus 12 kg. Nu știu ce sa fac, dacă sa mai iau medicamente sau nu, pana acum am luat augmentin, înainte aveam impresia ca mai ameliorează din jena aia de la gat și imflamarea plămânilor, dar după câteva ore mereu își revenea. Sper mult sa ma poata ajuta cineva. Am nevoie de sfaturi. Sunt disperat, am cautat pe internet și oriunde găsesc ceva apare numai cancer, cancer. Am dezvoltat o fobie de cuvântul asta și când aud de cancer sau vad cuvântul nu pot sa respir câteva minute. Dacă îmi puteți da câteva păreri și informații. Va rog mult de tot! MULTUMESCC

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Floridori a răspuns:

Nu stiu din ce zona a tarii esti, deci medici la modul concret nu stiu sa iti zic, dar in primul rand ar fi bine sa incepi prin a merge la un specialist ORL si la un pneumoftiziolog.
Vezi ce parere au acestia, ce iti recomanda si ce indrumari iti fac.
Dar nu orice absolvent de "Ovidius"(cu scuzele de rigoare pentru cei care cred ca aceea este o facultate serioasa).Un medic bun, cu experienta, cel mai bine un medic primar.

Faptul ca ai renuntat la vicii este deja un pas important. Sper sa reusesti sa mergi in continuare pe acest drum.