| kitra97 a întrebat:

Am 22 de ani si de vreo 3 zile a inceput sa imi iasa o masea de minte si ma doare foarte tare. Am luat ieri un antibiotic si s-a ameliorat. Acum problema este ca azi-noapte imi iese a2a si ma doare toată gura stanga si dreapta maxilarul de jos. As bea iarasi un antibiotic (ketonal) dar trebuie sa mananc inainte si nu prea am cum. Abia pot vorbi. Aveti vreo idee sau vreun sfat ce ar trebui sa fac? Va multumesc pentru sfaturi

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la un medic dentist, maselele de minte trebuiesc scoase, nu tratate cu ketonal. Scoase.

| Andreeush a răspuns:

Ce să faci? Să mergi urgent la dentist.

| Anuket a răspuns:

Poți lua doar antiinflamator și să ți o cârpă rece pe obraz. Dacă are loc pe arcadă va fi bine, dacă nu atunci va cauza doar durere și va trebui să mergi la dentist.

| Girly97 a răspuns:

In primul rand faceti o mare greseala pentru ca ati luat antibiotic fara recomandarea unui medic. Antibioticele distrug numai bacteriile, nu si virusii care pot provoca raceala sau gripa. VFa recomand sa incercati cat mai repede sa mergeti la un medic stomatolog. Sanatate.

| morfeo a răspuns:

Trebuie sa le scoti urgent pentru ca iti vor impinge dintii din fata si se v-a strica toata dantura.