| XterIasi a întrebat:

am aproape 18 ani si am 1.67m, oare am sa mai cresc in înălțime? Aproximativ cam cat si pana la ce varsta? (părinți sunt destul de inalti) daca știți ceva exerciți pentru crestere va rog sa-mi spuneți.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Deja esti aproape de maturitate. Nu cred sa mai cresti mai mult de 2-3 cm. Apuca-te de un sport gen volei, baschet, inot. Poate, cine stie.

| Violleta2022 a răspuns:

Ce inseamna "destul de inalti"? Ce inaltime exacta au ei?
In orice caz, un baiat poate creste pana la 20 de ani. deci, poti sa mai cresti 5-10cm.
In orice caz, vad ca de anul trecut, nu ai mai crescut deloc, ceea ce ma duce cu gandul ca ti s-a incheiat perioada de crestere.
Hrana sanatoasa este cea care influenetaza foarte mult cresterea si dezvoltarea armonioasa a corpulu. Un corp chinuit cu mancare lispita de viatmine si minerale (din cauza meselor cu fast food, prajeli, sucuri si alte porcarii, nu are de unde sa ia nutrietii necesari sa ajute la cresterea oaselor si dezvoltarea normala a corpului.
Un sport te ajuta cand esti mic, la inceput de pubertate, acum din pacate, nu mai este vital.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dta dorești să mai crești crezând că astfel vei fi mai frumos, mai atrăgător și astfel vei avea mai mult succes. Creșterea este legată de hormonul de creștere. Hormonii sunt substanțe emise de organism, ele ne ajută să trâim, prin ele în oganism se comandă procesele din toate celulele și organele corpului. Viața este un echilibru al hormonilor. Dacă întervii voluntar în acest echilibru și încerci să îl schimbi asta poate produce în timp boli grave. Isus întreabă la un moment dat, cine poate adăuga, prin voință proprie, un cot, 30 cm, la statura sa. Astfel vei înțelege că succesul dtale în viață nu depinde de acel centimetru în plus pe care ți-l doresți. Sunt oameni de statură înaltă iar unii de statură mai mică. Se spune că cei de statură mai mică sunt chiar mai sănătoși, mai longevivi decât cei foarte înalți. Do not worry, be happy!

| Donsavas a răspuns:

Nu mai crești. Obișnuiește te cu ideea!

| Iote a răspuns:

Daca esti fata, foarte putin mai cresti, sau deloc.
Daca esti baiat, mai ai de crescut cativa ani. De regula baietii cresc in ultimii ani de dezvoltare daca nu fac sport.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu o sa mai cresti, din pacate pentru tine