| Cosminpopactin a întrebat:

Am avut acum 4 luni măseaua umflata ( puroi ), mi-a trecut durerea dar nici pana acum nu mi s-a desumflat mandibula! Ce trebuie sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Trebuie sa iti dea stomatologul reteta ca sa se diminueze puroiul

Bula
| Bula a răspuns:

Reteta:
Se opereaza si se indeparteaza punga de puroi.
Asta cat se poate de repede, pana ce puroiul nu ia calea creierului.

| M4RK a răspuns:

Trebuie sa mergi la stomatolog, si eu am avut probleme cu puroiul la masea si mi-a dat Augmentin pana s-a desumflat obrazul, iar dupa aceea mi-a spus daca vreau sa fac operatie care costa cam 600 lei sau sa o extraga. Mi-a spus ca daca imi face operatie poate sa apara iarasi puroiul asa ca am extras-o.

| Iote a răspuns:

Ti-a trecut durerea. Cum? Ai fost la stomatolog si ti-a indepartat puroiul? Ca daca nu, inseamna ca el este adunat acolo unde zici tu ca e mandibula umflata. Daca ai luat tu ceva (de capul tau) doar ca sa nu simti durerea, puroiul isi va face efectul. Risti sa faci infectie generalizata. Se poate extinde la cap, la gat sau mai mult in piept. Mergi cat mai repede la stomatolog (indiferent ce ai facut inainte) ca sa rezolve problema.