| roscovana21 a întrebat:

Salut, TPU!

Am facut greseala ca acum 2 saptamani si o zi (mai exact in 11 si 13 Octombrie- in aceasta data trebuia sa imi vina menstruatia) sa intretin relatii neprotejate cu prietenul meu. Mentionez ca nu a terminat in mine (cel putin asa sustine) si dupa consumarea actelor, am urinat. Dupa primul act, am stat cateva ore fara sa fac dus, dar la al doilea act am facut dus imediat dupa. Menstruatia a intarziat deja 15 zile, sanii sunt umflati, starile de nervozitate sunt mai accentuate, nu am anumite pofte sau respingere pentru mancare. Am inceput si sa urinez mai frecvent, dar, din fericire, greturi nu am. Si corpul s-a umflat, iar ceea ce ma pune sub semnul indoielii este ca aceste semne seamana cu cele dinaintea menstruatiei. Mentionez ca nu am menstruatia regulata (uneori mi-a intarziat 15 zile, 2 luni etc). Am facut un test de sarcina in 19 Octombrie, dar a iesit negativ. Zilele urmatoare voi mai face unul.
Considerati ca as putea fi insarcinata sau e si stresul o cauza pentru care menstruatia nu porneste? Ce m-ati sfatui sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ce test de sarcina poti face la doar 6 zile dupa ce ai sex?
Corpul are nevoie de 3 saptamani pentru a anunta ca-i gestat, nu 6 zile!
Orice test facut inainte de 5 saptamani de la ultima menstra, va arata negativ chiar daca este gestant.
Totusi, cu un ciclu neregulat, nu-s es tie niciodata cand ai ovulatia, asa ca, va trebuii s afaci mai multe teste de sracina, dar la minim 3 saptamani de la ultimul act sexual.

| SkyPilot a răspuns:

Testul de sarcina facut pe 19 a fost probabil inutil. Fa un alt test in zilele urmatoare, iar daca iese negativ repeta-l dupa 3 zile. Ai grija sa respecti intocmai prospectul si sa nu fie expirat. Mai ai varianta unui test de sange facut in laborator, care nu mai trebuie repetat.
Simptomele pe care le descrii nu sunt suficiente si pot avea si alte cauze. Iar lipsa menstruatiei in cazul tau (ciclu foarte neregulat) nu e relevanta.
Nici dusul imediat dupa si nici urinatul nu sunt contraceptive eficiente. Nici faptul ca nu a terminat in tine nu te asigura. Ar fi fost mult mai de folos ca el sa fi urinat inainte de fiecare contact si sa se fi spalat cu cea mai mare atentie.
As zice sa stai linistita, tot nu ai ce sa faci pana nu se limpezesc apele. Probabilitatea (statistica) a unei sarcini in conditiile descrise este totusi destul de mica.
Daca s-a intamplat (si daca esti o persoana pe picioarele tale, pentru ca nu spui ce varsta ai), discuta cu ginecologul tau. Altfel incepi cu parintii cand esti sigura. Exista si o asa-numita "pastila de avort", dar nu face asta decat sub supraveghere medicala.
Si cand se lamuresc lucrurile, daca ai 21 de ani asa cum lasa IDul tau sa se inteleaga, mergi la ginecolog sa lamuresti de ce ai ciclu neregulat. Aici se poate ascunde o problema mai serioasa.
Indiferent de situatie, pastreaza-ti calmul si ia cea mai buna decizie.

| OoBunnyoO a răspuns:

Pentru a fi sigura ca testul de sarcina este concludent, trebuie facut dupa cel putin doua saptamani. Chiar trei.

Asa cum a zis si Gretta, daca menstruatia este neregulata este greu de prezist.

Faptul ca ai facut dus sau nu sau ca ai urinat sau nu..nu prea are legatura. Daca el a scapat sperma in vaginul tau, nu te incalzeste nimic ca ai fost la toaleta. Uretra si vaginul sunt doua zone diferite la femeie, comparativ cu barbatul.

Iar dusul, din nou, nu conteaza. Daca sperma era inauntru, nu conteaza ca te-ai spalat. Asta in cazul in care nu ai facut spalaturi vaginale.

Singura optiune pe care o ai este sa astepti cateva zile pentru a repeta testul de sarcina.

| ScarRz a răspuns:

Mai fa un test, de obicei se fac doua teste pentru siguranta, daca si ala e negativ poti sta linistita.