| Stargoz a întrebat:

Am nevoie neaparat de ajutor aici: M-a luat o raceala foarte rea si m-am dus la doctorul de familie unde mi-a prescris o reteta. Dupa ce am cumparat toate medicamentele am observat ca acolo e prescris si un medicament numit betabioptal care e pentru ochi, cu toate ca eu nu i-am spus deloc doctorului ca am ceva la ochi si el nici nu m-a verificat cu ceva instrument de ochi. El mi-a spus dupa ca trebuie sa ma dau in nas cu el ceea ce m-a socat avand in vedere ca pe prospect scrie clar ca se da in ochi, sa nu mai zic cate efecte secundare are daca te dai cu el prea des sau daca nu ai nimic si te dai cu el sau daca ai si alte probleme si te dai cu el, ceea ce ma face sa nu ma dau cu el. Ma insel eu si chiar e bun si pentru nas? Eu socotesc ca daca e pentru ochi de ce sa ma dau cu el in nas.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| WhiteLife a răspuns:

Nu este o problema daca folosesti picaturile de ochi in nas (invers sa nu faci niciodata), atata tot ca efectul ar putea fi mai slab. Betabioptalul contine un antibiotic cu spectru larg si un antiinflamator. Poti face asa fara nicio problema, sau poti lua separat un spray nazal (dar nu cred ca vei gasi cu aceeasi asociere).