| anonim_4396 a întrebat:

am o problema.Astazi cred ca mi-am scrantit sau luxat inchietura de la mana dreapta.Este putin umflat osciorul de la inchietura. Durerea este suportabila, pot sa scriu sa mananc.sa misc degetele de la mana.Ma deranjeaza doar cand o rotesc si putin cand o mut din jos in sus.Ce credeti ca poate fii? am pus comprese, astept pana maine.Astept raspuns

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Cupcakestar a răspuns:

Eu spun sa la spui parintilor tai(daca nu le-ai spus deja) si sa te duci la medic, deoarece poate fi ceva mai grav decat crezi happy BAFTA!

| Anaaa9411 a răspuns:

Fractura nu e sigur atat timp cat poti sa scrii, mananci etc.
Ar fi bine sa iti aplici un bandaj cu o fasa elastica si gheata.
Daca durerile persista si se tot umfla, consulta medicul.

| VaSi03 a răspuns:

Du.te la un doctor ortoped, acesta iti v.a pune mana in ghips (ceea ce nu doare) si cred ca vei scapa pentru 1 saptamana sau mai mult de scris pentru. Scoala (depinde cat de grav e )... oricum daca ai volegi buni ii vei ruga sa.ti scrie ei pe scurt si sa.ti explice lectiile, iar daca vrei sa scrii, forteaza.te cu stanga, chiar de nu va fi un scris caligrafic... Succes!

| always4u a răspuns:

Pai, daca e umflat poti de 2 ori pe zi sa iti pui compresa cu gheata timp de 10 minute si apoi sa te dai si sa masezi locul cu diclac gel sau cu lioton gel. Eu asa am facut pentru ca asa mi-a zis doctorul atunci cand am patit chiar mai rau cu piciorul si a zis ca e la fel pentru maini. Eu asa mi-am revenit cam intr-o saptamana. In cazul in cae nu merge nimic, trebuie sa mergi la un doctor specialist.