| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema cu respiratia. Ma spal de 3 ori/zi pe dinti+apa de gura si ata dentara. Dentistul mi-a spus ca e din cauza maselelor de minte (nu mi-a dat prea multe detalii ca se grabea). Sunt iesite pe jumatate, doar cele de jos. Acum ceva timp tot acelasi dentist mi-a crestat un pic gingiile sa nu ma doara. Si intr-adevar, nu m-a durut dar a aparut aceasta problema cu respiratia. Probabil in acel spatiu dintre gingie si masea se acumuleaza mai multe bacterii, n-am idee. Accentuez destul de bine acea zona oricum. A mai patit cineva la fel? In cat timp o sa erupa si celelalte jumatati? Am 17 ani. P.s.: folosesc niste pastile luate de la farmacie (septoral) dar nu vreau sa ma bazez prea mult pe ele. Nu vreau sa imi stric imaginea sociala din cauza asta. Ceva sfaturi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Miros poate veni si din cauza stomacului, iar daca te speli intr-adevar asa de bine pe dantura, atunci n-are cum sa ramana resturi de mancare intre dinti /gingie sa se putrezeasca, sa miroase atat de suparator si sa se si infecteze.
Eu iti recomand sa te consulti si cu un alt dentist, dar si cu un medic internist!

| Vali2343242 a răspuns (pentru Bula):

Cred ca o sa fac asta pana la urma...

5 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Poate fi si din cauza stomacului, nu numai din cauza danturii.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Maselele de minte se infecteaza foarte usor iar infectia provoaca printre altele si miros urat. Masele de minte se scot si scapi de ele

| Vali2343242 a răspuns (pentru suntserios):

Nici macar nu sunt iesite complet ca sa poata sa le scoata. Si cred ca daca le aveam infectate sigur imi zicea dentistul.

| 0ffliner a răspuns:

Vezi ca nu doar dintii iti pot mirosi ci si gatul (inflamat de obicei), limba. Si mama mea imi zice ca miros a alcool laughing desi beau o data pe luna cel mult o jumatate de paharel cu vin dar probabil problema poate sa apara din mai multe locuri, nu doar maselele de minte. Incearca asa: Spala dintii corect adica de jos in sus sau circular pe fiecare dinte si parte a dintelui(fata, spate) a cate 20 de ori... stiu e ciudat dar mi-a curatat dintii bine, spala limba sau freac-o cu periuta de dinti si fa o gargara. Cam atat pot sa-ti zic (am si eu 17 ani si tot imi cresc maselele de minte laughing ). Noroc!