| qwerty2332 a întrebat:

Am o problema de sanatata ce nu stiu cum ar trebui sa o privesc. Este vorba de faptul ca aproape jumatate din suprafata limbii mele (in special la baza, portiunea dinspre faringe) este acoperita cu un strat fin, albicios, de o anume "chestie" ce are un aspect branzos si este urat mirositoare. Evident ca m-am interesat si primul gand este ca as avea candidoza bucala, dar am facut 2 exudate faringiene la 2 clinici diferite, iar rezultatele au fost negative, nu prezint candida bucala. Chestia asta o am cred ca de mai bine de un an, dar s-a agravat in ultimul timp. Inainte imi mirosea foarte urat respiratia, dar nu aveam acele pete albicioase, iar daca introduceam un betisor de urechi adanc in gat, reuseam sa adun o substanta vascoasa ce mirosea foarte urat. Acum, pe langa asta, au mai aparut si petele. Tin sa mentionez ca igiena mea bucala era oricum una obisnuita, dar de un an sunt foarte strict si folosesc apa de gura si ata dentara, pe langa 3 periaje serioase pe zi. Aveti idei?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Doarunaltutilizator a răspuns:

Asta pare o problema pe care doar un doctor ar stii cum sa-i dea de cap, sa o rezolve.
Noi oamenii de pe site nu putem sa iti dam raspunsuri concrete legate de anumite lucruri de sanatate.
Sper sa rezolvi aceasta problema, pare destul de grava.
Toate cele bune.

| AntoniSoulesOne a răspuns:

Mergi la ORL pentru fungi.

| Darius392 a răspuns:

Fa un control ORL pentru fungi, mergi cat de repede poti la spital si consulta un doctor

| einsteinchen a răspuns:

Ai facut investigatii doar pentru candida dar mai fa un consult la ORL si pentru ciuperci (fungi). Sanatate!