| Andrei_Daniel_1997_X4d8 a întrebat:

am o problema, stau foarte mult la calculator, mi-e frica sa nu raman cu probleme de vedere. Tata si mama, mi-au zis ca e riscant sa stau 12h/zi, asta stiu si eu, ce as putea face orice altceva, m-am gandit sa ies pe afaram dar nu pot singur deoarece am pareza pe partea dreapta. astept raspunsuri, sfaturi dau funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Cu siguranta vei avea probleme de vedere si nu numai, statul mult in fata calculatorului afecteaza pozitia corpului tau. Ca sa te desprinzi de cateva de la pc poti lua o carte sa citesti, sa-ti chemi prietenii la tine acasa daca nu poti iesi cu iei pe afara, sa o ajuti pe mama ta la bucatarie, poti desena ceea ce-ti place, sa creezi lucruri care te-au pasionat mereu, sa asculti muzica, sa te uiti la tv pe la filme si multe altele... Daca nu ar fi existat pc-ul pe lume, te-ar fi atras mai cu drag restul lucrurilor din jurul tau.

| Moryami a răspuns (pentru MihaelaDart):

Nu musai statul in faţa calculatorului afectează poziţia coloanei. În general, statul pe orice scaun face asta...

| MihaelaDart a răspuns (pentru Moryami):

Daca spui ca statul pe orice scaun iti afecteaza pozitia, depinde si ceea ce faci ca sa stai ore in sir pentru ati afecta-o, caci daca stai putine ore si in acest timp faci si miscare, efectele nu sunt atat de grave.

| Gizăz a răspuns:

Vezi că-s ochelari speciali de purtat în faţa PC-ului. Şi vezi că există muzică pe care o poţi asculta în pat la căşti, cărţi, TV pe care-l poţi ţine la distanţă etc. Nu e obligatoriu să stai la PC mereu.

| SkyPilot a răspuns:

Daca ai un program de reabilitare, eu in locul tau l-as face toata ziua.

| Lia340 a răspuns:

Cea mai buna metoda este sa iti cauti un hobby in care sa te implici.Iti place desenul,poezia,cartile? daca nu ia un puzzle,sau stai si gandeste-te pur si simplu,rezolva integrame, poate poti canta la vreun instrument,citeste reviste. E extrem de riscant sa stai atat de mult pe computer,nu iti afecteaza ochii, cat mai ales creierul, la un moment dat poti avea inexplicabil Alzheimer,Boala Parkinson, tulburari psihice, irascibilitate exacerbata, convulsii, ameteli...Stii cate radiatii nocive se transmit prin intermediul acestor tehnologii moderne? Stii cate idei sunt impuse inconstient de,, cei din umbra,, in creierele oamenilor. Ajungi sa cumperi fel de fel de produse care nu iti sunt utile sau sa gandesti si sa faci fapte reprobabile, orbile, pentru ca in subconstientul tau au fost adaugate toate atrocitatile posibile. Nu mai esti tu! Stiai ca in ecranele televizoarelor sunt zeci de mii de mesaje imperceptibile in care sunt reprezentate obscenitati, crime, sadism si alte chestiuni asemanatoare? Inginerii afirma acest fapt! Eu iti recomand sa reduci la 1.30-2 ore timpul petrecut chiar acum, cat inca nu este prea tarziu sad

| UnCartof a răspuns:

Mai mult ca sigur esti gamer. Si eu am aceiasi problema. Du-te si stabileste ceva cat mai stupid cu prietenii care sa va tina ocupati ceva vreme, de exemplu :

-incercati sa faceti break dance sau beat box

-uitati-va dupa fete

-sau provocari stupide de pe net