| Robertbosstan a întrebat:

.am o problema..sunt anul doi de facultate,stau la camin cu unul din cei mai buni prieteni ai mei.el e epileptic, face foarte multe crize, uneori ma sperie.ce as putea sa fac sa isi revina repede dupa ce face o criza de epilepsie? multumesc frumos!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Adina77 a răspuns:

Salut!
Prietenul trebuie sa faca o eeg, electroencefalograma, cu care sa se duca la un neurolog.
Neurologul va stabili schema de tratament...si lunar la control se vor ajusta dozele pana nu va mai face crize.
Trebuie sa se ajunga la schema optima terapeutica.
Nu ai ce-i face ca sa-si revina repede.
De obicei ei adorm si oricum nu-si prea amintesc episodul.
Il intorci pe-o parte si gata.
Pana-i trece criza.
Intepatul in degete cu acul e un mit.
Nu ai cum sa-l ajuti, decat sa-l duci la medic.
Sunt mai multe tipuri de epilepsie, asa ca nu-ti pot recomanda nici un tratament.

2 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Vorbeste cu el, trebuie ca el sa-ti spuna ceea ce la sfatuit medicul si in aceasta privinta. Orice prim ajutor trebuie dat in cunostinta de cauza, astfel risti ca ajutorul tau sa-i faca mai mult rau. Te felicit pentru modul tau de a intelege ceea ce inseamna o prietenie. O zi buna!

| K0sti a răspuns:

Din pacate nu ai ce sa faci! Singura chestie buna pe care ai putea sa o faci este sa stai cu ochii pe el, sa nu se loveasca cu capul de ceva atunci cand cade. Si sa-si urmeze tratamentul cu strictete!