| PascuBogdan a întrebat:

Am si eu o intrebare statul prea mult la calculator poate sa iti afecteze vederea? Daca da de ce? Eu spre exemplu lucrez 5 zile pe sapt a cate 10 ore

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| KnowEverything a răspuns:

Nu e vorba doar de radiatii (referitor la raspunsul lui Baldovin_Antonio_1999). Da, are dreptate pe deoparte dar radiatiile inseamna doar 50%.E vorba de modul in care se concentreaza ochiul tau intr-un punct fix pe o perioada indelungata si oboseste. De asta astfel de activitati (precum si cititul de altfel) trebuie facute cu pauze. Incearca ca la maxim o ora sa iei o pauza de un sfert de ora si sa privesti intr-un punct in departare. De asemenea este foarte important clipitul deci nu uita sa clipesti.

9 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Normal ca da! Findca stai nu mai cu ochii in plasma sau monitorul ala, cu cat stai mai mult, cu atat mai rau e! Insa ai putea face ceva...Ai putea sa-i dai contrastul mai mic, adica luminozitatea mai scazuta, in acest mod, nu te va mai afecta asa mult! Eu chiar vreau sa-mi iau laptop si din cauza asta.

| Misfits a răspuns (pentru anonim_4396):

Se scrie numai*

| anonim_4396 a răspuns (pentru Misfits):

Iti multumesc, imi place sa invat din greseli!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Misfits):

"Banii NU se fac usor, Punct."

Profesore, vezi ca dupa virgula nu incepi cu litera mare.

| Misfits a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu placere.

| Misfits a răspuns (pentru anonim_4396):

Am tastatura facuta in asa fel incat pune litera mare dupa virgula, sau ma rog o problema de soft, nu stiu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Misfits):

Da, si acum ca ai aflat ca nu se pune litera mare dupa virgula, surpriza, "s-a reparat tastatura"! laughing Eu macar mi-am recunoscut greseala.

| Misfits a răspuns (pentru anonim_4396):

Am modificat, evident, prima data nici n-am fost atent si nici nu aveam timp.

| Baldovin_Antonio_1999 a răspuns:

Depinde de calitatea monitorului!
Spre exemplu un monitor cu tub emite e cantitate mult mai mare de radiatii fata de unul plat! Dar exista multe monitoare plate vechi! Ca sa nu te doara ochii delec iti trebuie un display 4k sau chiar 5k(foarte scumpe, iar 5k gasesti doar pe Apple IMac).
Un monitor decent trebuie sa aiba ecran tip LED ca sa nu te doara ochii in conditii normale de munca cu calculatorul! Si display-ul LCD este ok dar nu la fel ca un LED! In niciun caz nu recomand un monitor tip plasma pentru ca are un numar mare de radiatii(care efecteaza ochii) emise din cauza cristalelor lichide! pe deasupra daca doamne fereste se sparge acele cristale vor curge din monitor si probabil vor strica si maus-ul si tastatura daca nu le muti repede!
In concluzie nu stiu pe ce tip de monitor lucrezi...dar daca nu lucrezi la Apple, google EA Games sau o firma mare ma indoiesc ca ai monitor cu 4k sau 5k. Poti identifica usor ce tip de monitor ai uitandu-te atent in fata lui sau eventual in spate! Daca e plasma trebuie doar sa incerci sa il ridici si vei vedea ca este foarte greu!
Funda?