| allthree a întrebat:

Am si eu o mica intrebare, ce inseamna scaunel, probe de urina? sau e altceva? Mi s-a dat un tubulet mic si mi s-a zis sa iau probe de scaunel, dar eu nu am mai clarificat ce inseamna... Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| stlucian a răspuns:

"proba de scaun/scaunel" e proba de "treaba mare"

2 răspunsuri:
| Cristi19 a răspuns:

Proba de fecale (treaba mare)

| CasaSiDesign a răspuns:

Proba de scaunel se face din materii fecale;
- proba se recolteaza intr-un recipient uscat, un container curat de unica utilizare din material plastic;
- volumul probei recoltate trebuie sa fie de 3-5 cm3 (2-3 lingurite);
- proba nu trebuie sa fie contaminata cu urina sau alte secretii (sânge menstrual);
- pentru evitarea reactiilor fals pozitive pacientul va respecta, cu 2-3 zile inaintea recoltarii probei, un regim de lapte si fainoase, complet lipsit de carne si legume verzi.