| brokenangel11 a întrebat:

Am si eu o nelamurire. De ceva timp am observat ca mainile mele sunt reci mereu, chiar si cand e cald afara si in plus mi se mai si invinetesc, ce pot face pentru a avea un aspect cat mai frumos?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| m?cheam??? a răspuns:

Mainile iti sunt reci pentru ca ai circulatia proasta, deci nu e de bine. Iata trei exercitii simple pentru imbunatatirea circulatiei sanguine si cresterea rezistentei vaselor de sange:
- Plimba-te pe varfurile degetelor, pe calcaie, apoi pe partea interioara a labelor picioarelor si pe urma pe cea exterioara. Repeta de cateva ori.

- Misca degetele de la picioare si roteste din glezna fiecare picior, in sensul acelor de ceasornic si invers. Repeta acest exercitiu ori de cate ori ai ocazia. Ajuta la relaxarea picioarelor si la "incalzirea" lor dupa ce ai stat vreme indelungata nemiscata.

- Foloseste-ti degetele de la picioare pentru a ridica mici obiecte de pe jos. Exercitiile aerobice, alergarea, mersul pe bicicleta, plimbarea, dansul, urcatul scarilor sunt doar cateva dintre activitatile fizice care, practicate regulat, ajuta la imbunatatirea circulatiei sanguine in special in extremitati.

In plus, poti folosi ca metode de "incalzire rapida" alte cateva solutii:
- Maseaza-ti energic mainile si picioarele cu ulei de eucalipt pana cand simti ca ele se incalzesc. Maseaza fiecare deget cu miscari circulare, folosind degetul mare de la mana si varfurile celorlalte degete.

- Tine-ti picioarele in apa calda (cat de calda suporti). Pune in 5 litri de apa calda un pumn de frunze de urzica si tataneasa si tine picioarele in apa timp de 10 minute.
- Fa un dus fierbinte sau o baie scurta, doar cat sa te incalzesti.

1 răspuns:
| Stoica_Cristian_1968 a răspuns:

MonaVie Original - 750 ml - 150 lei
www.monavie.com
Iti revii rapid.