| Elegant a întrebat:

Am si eu o problema... Mentionez ca sunt baiat. De o perioada lunga de timp ma simt tot timpul urmarit de cineva. Mai ales cand e noapte, seara. Imi este frica sa ma si misc. Tot timpul stiu ca cineva e undeva langa mine, da nu l vad. Uneori presimt ca cineva este langa mine. La orice sunete ciudate, de exemplu poate cade o carte sau ceva ( nu mereu, in anumite momente) ma panichez extrem de repede. Intr-o seara mi s-a parut ca cineva a batut in geam, atunci m-am panicat rau... Mai ales daca noaptea, chiar daca e dat drumu la televizor sau becul e aprins, ma sperii extrem, gandul ma duce ca cineva e langa mine. Mereu imi vine in cap ganduri rele. Ce pot face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| StefanAdrian911 a răspuns:

Incearca sa scapi de acele ganduri rele, inlocuindu-le cu ganduri pozitive, lucruri care te pot ajuta.
Si eu, pe la 11-12 ani aveam aceasta problema, mereu cand eram pe holul casei, care era foarte mare in lungime, eu fugeam ca sa ajung in camera, de frica. Ma rog, pe parcurs a inceput sa dispara problema asta cu frica, deoarece am avut incredere in mine, si am fost preocupat cu altceva.
Incearca sa te gandesti la orice altceva, in afara de fantasme sau stiu eu... Lucruri negative.

| Elegant explică (pentru StefanAdrian911):

Pai cum pot face asta, sa nu ma mai gandesc la aceste lucuri? Ma uit in lung prin casa si parca vad "umbre" care dispar intr o fractiune de secunda.

| StefanAdrian911 a răspuns (pentru Elegant):

Uite, vezi? Adica, gand sa te sinucizi? Nu exista asa ceva, sincer!
Pune mana, fa-ti curaj, si mergi asa incet pe hol sau oriunde, si infrunta-ti temerile.

6 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

Pe internet, singura solutie pe care ti-o poate da cineva este sa-ti spuna ca totul este in mintea ta. Insa tu deja stii chestia asta.

Cred ca cel mai bine ar fi sa mergi si sa discuti cu un psiholog pentru a vedea de unde a inceput problema, in ce circumstante apare si ce tehnici poti folosi pentru a invata cum sa o tii sub control.

| PeFuga a răspuns:

O solutie buna ar fi sa mergi la un psihoterapeut. El te va ajuta sa iti dai seama cum sa iesi din aceasta situatie. Mult succes!

| CezaraEM a răspuns:

Buna!
Acele ganduri urate sunt doar in capul tau si atat!
Nu mai sta sa te gandesti la toate prostiile din lume si culca-te relaxat si linistit!
Nu este nimeni langa tine, asta iti inchipui tu.
Si apropo, nu viziona filme de groaza noaptea si asta poate fi motivul acelor ganduri oribile pe care le ai.

| Elegant explică (pentru CezaraEM):

OK, am inteles ca sunt in capul meu. Dar nu ma pot stapani, am avut inainte un gand de suicid din cauza asta. Ma uit lung prin casa si parca niste umbre se vad si dispar intr o fractiune de secunda. Nu ma uit la filme de groaza, nu imi plac. Ma gndesc adesea ori ca un "duh rau" este in casa mea.