| krt0f1oR a întrebat:

Am un numar scazut de leucocite(3.85 > valori de referinta 4.5-13.00) si limfocite(1.32 > valori de referinta 1.50-6.50) in corp, nici cu numarul de granulocite imature nu stau bine (0.01 > valori de referinta 0.00-0.30), numar >trombocite(200 valori referinta 150-450), Numar neutrofile (1.99 >valori referinta 1.80-8.00),
Calciu seric ionic (4.00 > valori 3.8-5.6) si glicemie (87.30 > valori de referinta 65-115),
Trigliceride serice (39.30 > valori referinta 40-150).Am hipotiroidism congenital de la nastere pentru care i-au tratament, mai am 2 luni si fac 18 ani. am56.5Kg si 1.82m. Ce ar trebui sa adaug in nutritie pentru a normaliza valorile? Cineva care a avut probleme sau care se pricepe. Doctorul va afla sau a aflat rezultatele de la mama (nu stiu sigur daca au vorbit).

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| WhiteLife a răspuns:

Pentru asta ai nevoie de sfatul unui nutritionist, pentru ca ei au invatat la scoala ce alimente se pot consuma in anumite boli si tratamente. Medicul iti poate schimba tratamentul, dat nici el nu are de unde sa stie tot ce poti manca si ce nu (desi iti poate da anumite sfaturi legate de cateva alimente mai importante). O sedinta sau doua la un nutritionist te poate ajuta sa intelegi ce asocieri poti sa faci si care sunt regulile de baza, ca mai departe sa te descurci singur.