| anonim_4396 a întrebat:

am venit la mare, și mama a făcut varicelă!
Ieri dimineața am ajuns, iar la câteva ore i-au ieșit bubițe!

Are voie să iasă pe plajă, să stea pe plajă?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, sub nici o forma. Este foarte periculos pentru ea si pentru cei din jur (poate omori pe cineva, de exemplu un copil sau un batran). Timp de 14 zile nu are voie sa iasa din casa nici o clipa. Daca nu poate sta la hotel atata timp, inchiriati o masina cu un sofer care stie sigur ca a facut varicela. dar sa nu dea drumul la aer conditionat in masina.

Abh
| Abh a răspuns:

Nu are voie sa aiba contact cu alti oameni! Varicela e o boala extrem de contagioasa si impune carantina minim o saptamana.

| ElenaSA a răspuns:

Nu are voie sa stea la soare. Se mai si transmite si isi poate face si rau siesi. Asta e. Face plaja anul viitor.

| andreeascumpi a răspuns:

Nu. pentru ca asa pot lua si altii.

| Geo12345 a răspuns:

Nu sa nu ia si altii