| anonim_4396 a întrebat:

as vrea sa stiu daca se poate varsta medie in care poti face cancer la ficat si simptomele.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Cancerul se face la orice varsta, depinde mult mai mult de alti factori decat de varsta. Da, cu inaintarea in varsta riscul creste, dar nici cei tineri nu sunt ocoliti de la o vreme. In general de alimentatie si stilul de viata.
Simtomele pentru cancer pot fi...o gramada, depinde unde e tumora, ce afecteaza, cum, cat... In generala durere locala, poate icter (adica culoarea galbena a pielii), edeme gambiere, daca tumora e mare se vede o marire a diametrului abdominal,
Dar cancer la ficat mai rar. Nu prea am auzit.

| Bogdy1234 a răspuns (pentru CuriousStuff):

Ok, am pus intrebarea asta pentru ca m-a durut ficatul, adica asa cred, nu ma doare tare, e o durere trecatoare, oricum, eu ma sperii cam repede.

| CuriousStuff a răspuns (pentru Bogdy1234):

Si cum de te-ai gandit direct la cancer? Sunt sute de boli de la care te doare ficatul, unele nici macar nu au treaba cu ficatul. Te sperii repede si degeaba happy. Stai linistit si doar daca mai reapare durerea poti sa mergi la un consul medical, sa vezi exact care e problema. Dar sunt convins ca nu e cancer.

| Bogdy1234 a răspuns (pentru CuriousStuff):

Da, ai dreptate, eu tot timpul pun raul inaintea binelui, stiu ca poti face cancer la ficat doar daca consumi alcool, si varsta e 50-60 de ani. Oricum, ma cam sperii degeaba. Mersi mult!