| luga a întrebat:

Azi am fost la baschet (antrenorul nostru este plecat în turneu și sala e în renovare, asa ca am făcut cu 2 antrenori și în alta sala).
Când am început sa facem încălzirea, după al doilea exercițiu am obosit extraordinar de tare, nu mai puteam sa respir și aveam senzația de leșin.
Nici timp nu aveam sa respir ca hop vine celalalt exercițiu.
Ciudat ca ceilalți kizi de acolo n-au obosit. o.O
Ce ziceți? E o problema de sănătate sau ce?
A da... Și o întrebare care nu e legata de sănătate : cum fac saiîmi măresc detenta și cum aflu ce detenta am.
ACORD FUNDA 100%!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| bulin a răspuns:

Daca ai facut o pauza de la antrenmente si in acest timp ai fumat, este normal sa obosesti.
Poti merge totusi la un consult daca simptomatologia persista.Alte simptome ai mai avut in acele momente? Sala era bine aerisita?
Legat de marirea detentei, acest lucru este posibil doar prin exercitii si efort.Incearca sa depui mai mult efort atunci cand sari, nu te multumi doar cu cat iti permite corpul, forteaza putin nota...

| luga explică:

Nu am făcut pauza la antrenamente și nu fumez

| Mythra a răspuns:

Detenta ti`o poti mari prin mai multe tipuri de antrenament. de exemplu poti alterna sprinturile cu broscutele si cu genoflexiunile bulgaresti (alea cand pui un picior pe un scaun si faci exercitiul cu cel liber). functioneaza 100%. mi-am marit detenta cu aprox 20-25 cm intr-un an, antrenandu`ma aproape zilnic