| paul55 a întrebat:

Azi dimineata m-am trezit la ora 7, (ca era galagie in camera) am stat pana pe la 8 in pat (cu ochii deschisi la tv) si m-am sculat din pat eram putin ametit. Am mancat, am mai stat putin, am invatat cv la geografie ( nu mult) pana acu cv normal la mine, dar tot mai simt senzatia aceea de ameteala si imi este FOARTE CALD! Cu toate ca focul nu este aprins, nici aseara nu a fost imi este foarte cal mai am putin si ma topesc (chiar si transpir ne facand nimic). De la ce vine atata caldura si senzatia de ameteala ( tin sa precizez ca sunt putin mai mult racit)

Spuneti-mi VA ROG! OFER FUNDA!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Cum a spus si kassandra -cred ca este vorba de febra. Un remediu natural este apa: foloseste-o si ca uz intern si ca uz extern.
{Nu cauta sa scapi de scoala; cauta sa scapi de boala.}winking

5 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Daca tu ai spus ca ai ceva raceala in tine, de la asta tii se trage. Daca nu ai tratat-o de ajuns, ea se poate reintoarce si astfel te-a intampinat cu ceva febra de dimineata, ameteala, ia-ti temperatura sa vezi cat o ai, ia un coldrex sau fervex sunt bune pentru asa ceva, depinde de varsta pe care o ai caci si medicamentele nu se dau oricui asa cum ia un adult. Daca vezi ca pana la ora plecarii la scoala nu ti-ai revenit si unul dintre parinti este acasa, macar sa te rezolve cu o scutire de la scoala pentru o zi macar sa-ti refaci puterile pana maine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabil ai temperatura(febra).
Poti sa verifici cu ajutorul unui termometru pe care sa il tii la subrat aprox. 15 minute.
Daca temperatura indica sub 37'(grade) atunci e ok daca insa tempereatura creste peste37 ' atunci ia ceva pentru prvenirea/tratarea simptomelor febrei.
http://www.sfatulmedicului.ro/arhiva_medicala/medicament-febra
http://stirile.rol.ro/......34932.html
Poti de asemenea sa ai caderi de calciu!

| Daalalifnuunalif a răspuns:

Buna, poate fi o raceala interioara. Cred ca ar fi bine sa mergi la medicul de familie sa te consulte.

| RockableHu a răspuns:

Anunţă-ţi cât mai repede mama sau tatăl, ei te vor duce la medic şi în felul ăsta mai scapi şi de geografie big grin Nu glumesc, sunt serioasă, poţi merge la medic cu părinţii tăi, e posibil să ai o cădere de calciu, iar dacă îţi vine şi să leşin e clar, ai cădere de calciu, ia o fiolă de calciu şi stai acasă azi, mâni o să treacă tot!

| Costel_Ciocan_1975 a răspuns:

Ori este de la geografie, ori ai febra mai bine incerca termometrul funda