| xGlontz a întrebat:

Consumand zilnic cate 2- 3 oua prajite pot aparea efecte negative, adica predispunere la vreo boala pe termen lung.
Consum de vreo 3 luni, mai exact de cand m-am reapucat de sala de forta. Stiu despre ele ca au un continut proteic destul de bun, de aceea si consum. 2-3 zilnic.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Poftim?
Se consumă 1-2 pe săptămână, fiert/e.
Omori ficatul!
Alimentele ajung în stomac, metabolozarea lor o face ficatul.
Pa, pa.

| LaLaura a răspuns:

Prajite nu sunt bune si sigur nu zilnic.
1. iti distrugi stomacul cu prajeala
2. Iti distrugi ficatul cu prajeala.
3. Nu e bine sa consumi aceleasi alimente in fiecare zi, mai ales 2-3 oua si prajite deorece organismul are nevoie de alimente diversificate si s-ar putea daca consumi mereu acelasi aliment si in cantitate mare sa poti sa faci alergie de la acel aliment sau intoleranta deorece obosesti foarte mult celulele care se ocupa de proteina din ou si s-ar putea sa nu o mai poata procesa, si de aici o sa ai probleme in tot organismul in special ficatul si stomacul.
Nu e bine sa exagerezi cu nici un aliment, de preferat oul sa fie fiert ( proteine rezista asa, daca le prajesti devin cancerigene) si sa daca faci sala maxim 6 oua pe saptamana, normal e indicat 1-2 oua pe saptamana.

| LaLaura a răspuns:

Si inca un lucru, incerca sa schimbi proteinele periodic, sunt alimente care contin proteine ( somun, iaurtul, branza de vaci, carnea de vita, sardinele, carnea alba de pui sau curcan, fructele in coaja lemnoasa *migdalele, nucile, fisticul, cajuu*, fructele de mare, mazare, ciuperci, conopida, praz, spanac, usturoi, varza.

| RAY a răspuns:

De ce prajit? fierbele si va vi ok, daca ai ficat bun nu o sa ai probleme, manca oua de tara bio nu chimicale

| RAY a răspuns:

Sfatul meu fa cardio nu doar culturism eu asa faceam uite
la 9 bagam culturism acasa
10 karate
11 cardio intens
12 mancam fructe ca sa cresc nivelul glicemiei in sange
13 mancam proteine si somn

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În primul rând NU este sănătos pentru că sunt "prăjite", apoi sunt prea MULTE :(
De asemenea, pentru "sală"/conţinut proteic se consumă ouă CRUDE ( sau cel mult fierte moi, NU prăjite )!

Se pot consuma maxim 6-7 ouă/săptămână, sau cel puţin 1 ou/zi; de asemenea, se recomandă să NU depăşeşti cantitatea de 2 ouă/zi.

IDEAL ar fi un consum MEDIU de 3-4 ouă/săptămână, împărţite în două mese, cu o "pauză" de 3-4 zile între ele.

Pentru detalii vezi articolele de la linkul :
http://sanatate.acasa.ro/dieta-nutritie-4/ouale-si-colesterolul-163488.html

http://www.sfatulmedicului.ro/......e-oua_3813

Toate cele bune.

| anonimg a răspuns:

Proteine gasesti si in soia. Ouale au pe langa proteine si un continut ridicat de colesterol(rau).
Trebuie sa cunosti bine fiziologia organismului uman. Ai grija ca tot ce introduci in gura ajunge in ficat, si de asemenea si in sange.

| RAY a răspuns (pentru anonimg):

Vorbesti aiureli, ficatul produce colesterol negativ mereu pentru a mentine in ordine organismul, nu colesterolu conteaza si circulatia sanguina care e determinata de inima deci daca freci menta pe scaun in timp te alegi cu bolii, dar daca faci sport e ok, vinul rosu face minuni, alcoolul in cantitati mici creste colesterolu bun, un ou e foarte hranitor

| diablo2 a răspuns:

Poti sa apuci hepatita daca faci exces de oua...

| Lia340 a răspuns:

Consumul frecvent de oua este nesanatos pentru ca el au un efect negativ aspura colesterolului, cresc LDl-ul din sange, un singur ou contine circa 212 mg, au de asemenea grasimi saturate, daca mai si prajesti oul se ajunge la 300mg.Lucru foarte grav este ca suprasolicita ficatul, ingreuneaza digestia si predispun cu timpul la afectiuni cardiovasculare.
Ouale au intr-adevar proteina care confera energie, dar o dieta hiperproteica este foarte daunatoare pentru inima, stomac si ficat, poti avea pe viitor probleme gen diabet tip 2, din cauza continutului mare de grasimi pe care il are alimentatia ta.
Ar trebui sa te rezumi la 3-4 oua fierte pe saptamana, dupa cum recomanda medicii si nutritionistii.

| LOLionutLOL a răspuns:

Aualeu! eu mananc maxim 4 oua pe saptamana