| RecKinul a întrebat:

Cum poate o persoană să se integreze în societate (să aibă un loc de muncă) dacă are unele probleme de sănătate mintală. Să presupunem că pentru a găsi un loc de muncă şi pentru a-l păstra are nevoie de un anumit tratament care costă. Există posibilitatea legală ca o persoană să fie ajutată cu medicamente gratuite pentru a se putea integra in societate şi după ce î-şi va gasi un loc de muncă să plătească acele medicamentele? Dacă nu ai loc de muncă nu ai nici bani şi nici asigurare medicală pentru a cumpăra medicamente iar fără medicamente nu poţi găsi un loc de muncă. Cum se poate ieşi din acest cerc vicios?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Gabriell1992 a răspuns:

Salut, acum depinde de ce problema are persoana respectiva. De exemplu, multe persoane cu probleme lucreaza ca asistent de balneofiziokinetoterapie. Trebuie sa urmeze o postliceala in acest domeniu, poate sa o urmeze daca are liceul terminat. Da-ne mai multe detalii despre persoana respectiva. Din punctul meu de vedere, medicamentele nu ajuta atat de mult, dar este mai bine sa vorbesti cu un psiholog in privinta asta.