| BaiatulAnonim1234 a întrebat:

Cum pot scapa de negi? DAU FUNDA GARANTAT!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| paulacarry a răspuns:

Înainte de a încerca să scapi de un neg, e bine să ştii cum îl recunoşti. Negii nu sunt maligni şi nu pot deveni maligni, însă ai grijă să nu-i confunzi cu aluniţele. Negii au culoarea pielii sau pot fi albicioşi sau rozalii, cu aspect de "solzi", iar dacă treci un deget peste ei sunt aspri la atingere. Aluniţele sunt de obicei maro sau negre şi au suprafaţa netedă. Şi negii pot avea în interior puncte maronii, dar acestea sunt vase de sânge cu mici cheaguri.

Sursa: De ce faci negi şi cum scapi de ei | Unica.ro http://www.unica.ro/......-9009.html
Ca şi alte infecţii virale, infecţia cu HPV nu se poate vindeca, deci dacă ţi-a apărut un neg există oricând posibilitatea să-ţi apară şi alţii chiar atunci sau mai târziu. Totuşi, se poate scăpa de un neg, iar soluţii există destule.

Pentru început poţi încerca acasă soluţii acide - de obicei conţin acid acetilsalicilic - care ard negul după mai multe aplicări. Dacă nu obţii rezultate, încearcă soluţiile mai noi, pe bază de nitrogen lichid, care îngheaţă negii.

Ce găseşti la farmacie:

- Verolit, cu acid citric, 10 lei
- Scholl Verruca, plasturi, 16 lei
- Cryopharma, cu nitrogen lichid, 80 lei
- Scholl, spray cu nitrogen lichid, 90 lei

Dacă nici asta nu funcţionează, e cazul să te adresezi unui dermatolog care poate încerca tratamentul cu cantaridină aplicată pe neg sau cu substanţe injectate în interiorul lui. Uneori este nevoie de intervenţie chirurgicală clasică sau cu laser.

Chiar dacă ai scăpat de un neg există şansa ca el să apară din nou.

Sursa: De ce faci negi şi cum scapi de ei | Unica.ro http://www.unica.ro/......-9009.html

5 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Eu am avut rezultate cu Duofilm.

| KellyGreen a răspuns:

Buna!
Au la farmacie o solutie, chiar nu mai stiu cum se numeste dar mergi la farmacie si intreba ce produse au, cu siguranta o sa gaseti.

| vanilivanessa a răspuns:

Ai auzit de plasturi impotriva negilor? Se gasesc la farmacie.e o cutie albastra.am scapat de toti negii cu acesti plasturi.crede-ma merita.cu verolit nu trec negii. acei plasturii ii usuca si se desprind cu putina piele dar nu doare delco

| MMaria98 a răspuns:

Poti sa te dai cu o planta numita roscopasca... happy sau eventual du-te la farmacie daca nu gasesti roscopasca...dar cred ca daca stai la curte este imposibil sa nu gasesti :*