| cortex7 a întrebat:

daca m-am apucat de sala de la varsta de 16 ani exista riscul de a nu mai creste în inaltime? Prietenii mi-au sugerat sa fac în continuare cu condiția de a face si tracțiuni la bara care zic ei ajuta la cresterea în inaltime?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Just4boy a răspuns:

Salut,
da, sala afecteaza cresterea, sunt cateva exercitii pe care trebuie sa le eviti, de exemplu, genoflexiunile cu bara.
Si referitor la tractiuni, dupa fiecare antrenament, stau si eu agatat de bara, fara sa fac.

3 răspunsuri:
| Aaadddrrriiiaaannn a răspuns:

Da, logic ca mai cresti. Daca iti e `prescris` sa cresti, poti sa faci sala si de la 13 ani ca tot o sa cresti. Si eu am facut genoflexiuni cu bara si ghici ce, n-am ramas mic.

| Kasu a răspuns:

Bai frate... Tu cresti in continuare daca nu fumezi nu bei cafea des... eu fac sala la antrenamente si am 13 ani. si nu am nici pe dracu, ba chiar m-am inaltat. aveam 1, 59 in septembrie 2014 si acum la oracutala am 1.64, 1.65.

| xproback12 a răspuns:

Da este adevarat... daca faci sala nu mai crești poți sa faci tu ttracțiuni pana lesini... daca vrei sa mai crești iti sugerez sa te apuci de inot care îți dezvolta si masa musculara....multa baftasi sper ca team ajutat.si app poți sa incerci sa stai aatârnat de o bara sau ceva pentru ca te ajuta sa cresti