| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU! Dacă stau lângă cineva care fumează si inhalez fumul,este ca si cum aș fuma? Si dacă da, se poate vedea la analizele de sânge, urină?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Da, este exact ca si cum ai fuma tu, deoarece inghiti aceeasi cantiatte de fum ca cel acre fumeaza.
sa analize de sange si urina nu se vede, doar la raze la plamani.

2 răspunsuri:
| AdioTPU a răspuns:

Te numești fumător pasiv și da, reprezintă un risc pentru sănătate. Nu cred că

| MironMihaela a răspuns:

Da, esti fumator pasiv, dar nu cred ca la analizele astea se vad efectele secundare, ci cu timpul poti dezvolta alergii, bronsite, astm bronsic.Radiografia pulmonara e mai relevanta.