| anonim_4396 a întrebat:

dau funda, am 14 ani si sunt pe toane, am impresia ca viata mea nu e buna de nimic o data la 10 minute, si alte 10 minute sunt optimist.
Deci cand ma gandesc ca am viata de ca*at fac asa " oricum mi-a zis ca ma uraste si n-am sanse la ea..., am sprancenele foarte dese, nu conteaza ca ma face cineva dragut, am prea multe defecte la fata, azi m-am descurcat prost la meditatii, parintii mei o sa fie dezamagiti si iar ma cearta " si cand sunt optimist gandesc asa "o fac eu cumva., pana la urma am 14 ani, ma mai maturizez eu la fata, si doar nu m-or omora daca nu m-am descurcat bine "dar ma enerveaza ca oscilez o data la 10 minute si ma deranjeaza. cum scap de astea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| barajul a răspuns:

Asa e, nu ai ce face. consoleaza-te cu ideea ca asta e. lasa timpul sa faca ce e de facut, sa vina toate de la natura. si eu sunt urat si nu am sanse la nici o fata dar asta e, m-am consolat cu asta. daca iti zice cineva ca esti frumos aia e din politete. in schimb daca nu iti convine cum iti sunt sprancenele le poti pensa..adica sunt chestii pe care le poti schimba cum ar fi freza sau fizicul si chestii care nu le poti schimba. poti jongla cu cu sa iti arete corpul (gras, slab sau cu muschi) totul sta in puterea ta de vointa. in schimb cand vine vorba de inaltime nu prea ai ce face. aici nu se mai poate face nimic, ca esti pitic si te iau astia la misto, ca ai 2 metri si te face cineva stalp..nu ai ce face. asa e si cu fata, ca esti tuns naspa sau ai sprancene dese...astea se pot schimba in schimb daca ai nasu mare, ochii si dintii strambi, urechi clapauge..aici numai ai ce face. si cu meditatiile alea frate eu ramaneam mereu corigent si nu invatam nimic, ce dracul de parinti ai tu? las-o mai lejer ca iti strici copilaria.

4 răspunsuri:
| Oana92 a răspuns:

Se numeste adolescenta! Vei scapa cand vei creste. Toti am trecut prin asta...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Esti la o varsta la care nu e Anormal sa ai starile descrise. Nu te lasa descurajat de niste note sau alte tampenii. Si nu iti mai numi viata de ra*at. Viata e un dar pretios sa stii. Trebuie sa te bucuri de ea chiar daca vei mai intalni si dificultati pe parcurs. Dar vei invata sa faci asta cu timpul, acum esti un pusti.

| Ionescu_Stefan_1996 a răspuns:

Bai sincer asculta muzica vesela ca daca asculti trista mai rau faci, si imagineaza ti ca ai tot ce vrei si totul e cum vrei tu...cel putin asta iti v a da mai multa incredere in tine.
Dupa aia trebuie sa te indrepti catre un lucru care iti place mult si le convine si parintilor tai(daca nu e ceva rau si nu vor ii faci tu singur sa se convinga) ca toata lumea e buna la ceva pana la urma chiar daca nu stiu.
Si daca iti spune cineva ca n ai sanse sau nu stiu ce sa stii ca s doar fite si trece totul.

| JustAnotherNothing a răspuns:

Uite si eu am momentele astea e cv normal trebuie doar sa inveti cum sa iti aranjezi gandurile e o chestie de timp. Da nu e cel mai dragut lucru dar cu timpul o sa poti gestiona ce ai la tartacuta trebuie doar sa Ai incredere nu fi pesimista e ceva bun in fiecare dintre noi. Asa ca, lasa lucrurile pesimiste si crede in tine. Mereu va Fi cineva acolo langa tine care sa te ajute si sa creada in tine.
Sper ca te-am ajutat.
FUNDA?