| Nerd³ a întrebat:

De 2 zile imi este greata si simt senzatia de foame dar nu pot manca nimic, ca mi se face si mai greata. Singurul lucru care mai diminueaza senzatia este cafeaua. Ce oi fi patit?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Am patit si eu asta, mi se facuse rau din cauza unei carni prost facute iar apoi pe seara am mancat la un local niste paste care na, din cauza sosului erau putin gretoase, am si baut alcool si apoi 3 zile mi-a fost greata.
Eu personal am mancat doar paine prajita si piure de cartofi, in cantitati moderate, am baut apa cu lamaie.
Am luat si pastile dar nu prea m-au ajutat.
M-am fortat la un moment dat un pic sa vomit si m-a ajutat pe moment, dar mi-a revenit dupa 10 minute senzatia.
A trecut de la sine, daca totusi inca ti-e rau dupa vreo 4-5 zile, e bine sa mergi la un medic. Mie cam dupa vreo 4-5 zile mi-a trecut de tot.

| AutumnDay a răspuns:

Cauzele pot fi multiple. Pana una alta, ia Gaviscon cand iti e greata si vezi daca iti trece de la el. Eu pateam asta in perioadele stresante, aveam reflux gastroesofagian. Daca iti trece cu Gaviscon, mergi la medic pentru. ca e posibil sa ai un inceput de gastrita si asta iti poate provoca neplaceri mai tarziu.
Ai grija la alimentatie in zilele astea, multa apa, fara sucuri, bazeaza-te pe supe si ciorbe si mancare gatita, fara prea mult ulei si fara prajeala. De asemenea, 1-2 cani de ceai gastric e posibil sa iti ajute si sa iti calmeze starea de greata si disconfortul abdominal.

| mayaxhh a răspuns:

Buna!
Probabil te-ai stricat la stomac...Am patit si eu asta
Mai asteapta putin poate iti trece, dar daca nu, iti sugerez sa contactezi un medic

| CristianCioranu a răspuns:

Raspunsul meu e doar o presupunere; alimentatia noastra in pacate e cam brambura, ceea ce creeaza in final "intoxicatia" noastra cu propriile secretii: aciditate mare a sangelui, grad ridicat de uree. Remedii: bea mai multa apa! Elimina bauturile reci! Ai suficiente rezerve, poti o zi doar sa bei apa sau ceai(natural) nu prostii imbuteliate! Daca vrei sfaturi suplimentare scrie-mi.

| YoungGuy a răspuns:

Vezi sa nu faci oreion. Eu il am chiar acum si nu mananc nimic de 5 zile pentru ca vomit tot si imi fac greata.