| Edy_9245 a întrebat:

Salut,Tpu.De aproape 3 saptamani am o un fel de tuse nu stiu cum sa ii spun.Imi vine sa tusesc,dar parintii mei imi spun ca ma fortez, dar asa imi vine.Ce pot face sirop am luat si degeaba.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| untu a răspuns:

Ce fel de sirop ai luat? incearca siropurile MUCOSOLVAN sau FLUIMUICIL sau CALMOTUSIN sau PAXELADINE sau PROSPAN! Incearca sa pui un galbenus de ou intr-o cana si pui o lingurita de zahar si-l freci bine asa cum freci cafeaua instant (nessul) si apoi pui laptele fierbinte, mesteci bine si sa-l bei incet cat e fierbinte, ca sa-ti fie cald in gat si tusea sa va mai diminua si se va calma! Insanatosire grabnica!

| sweetboy17 a răspuns:

Dacă tusea este productivă, cu expectorații maronii, galbene sau incolore, iți recomand sirop de pătlagina sau ambroxol tablete. Pt. tuse seacă, codeină, clorhidrat de bromhexin. Sper ca te-am ajutat.

| nonametoshow a răspuns:

Incearcă sirop de pătlangină, un pliculet de Faringo hot drink seara inainte sa dormi si dimineata ia un paracetamol sinus iar in cazul in care te doare si gatul ia Tonsilotren (e super bun si trece de la a 2 pastila) si daca tusa devine mai grava fa-ti ceai de ceapa (e scarbos dar e cel mai bun). Iar daca nu iti trece in 5 zile, mergi la doctor.Doamne ajuta!