| ZCXCV a întrebat:

De aseara ma doare burta (nu tare) jos in partea stanga, as putea avea apendicita? Am incercat sa ma apas in partea dreapta dar nu ma doare de loc. Ar putea avea vreo legatura?
P.S.Nu ma doare tot timpul, doar uneori.
FUNDA happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Andrei123654789 a răspuns:

Nu e suficient doar sa te doara,trebuie sa apara si simptome sepcifice,gen stare de greata sau ameteala,varsaturi,lipsa poftei de mancare,chiar si febra pentru a fi apendicita,pentru ca boala asta este o infectie!
Daca doar te doare inseamna ca ori esti balonat,iar gazele apasa pe intestinul gros,ori ai o febra musculara a muschiului pelvisului.
Apendicele este o mica formatiune la capatul intestinului gros inchisa in ambele capete si deschisa la mijloc,asa ca gazele si fecalele nu pot intra in el,dar,daca acesta se deschide,iar fecalele patrund,apare infectia,adica umflarea apendicelui(apendicita).
Si eu am la fel in momentul asta, doar cand stau pe piciorul drept, ma doare locul ala, dar cand ma apas, nimic.Crede-ma nu este nimic rau.

4 răspunsuri:
| FatUglyVirgin a răspuns:

Apendicita e in dreapta, just sayin

| Andrei123654789 a răspuns:

Cum de n-am vazut ca ai spus stanga?
Ce prost sunt...

| ilinc a răspuns:

Da, s-ar putea. eu am avut apendicita si mi s-a intamplat la fel

| Bpr_Vlas_1997 a răspuns:

Durerea de abdomen din stanga poate fi cauzata de probleme ale peretelui abdominal (hernie, eventratie, traumatisme, zona zoster, etc) sau din cauza afectarii unui organ localizat in aceasta zona splina, stomac, coada pancreasului, colon descendent, rinichi sau ovar stang ) Bafta))