| Max_David_1994 a întrebat:

De cata cantitate de zahar e nevoie pentru a face diabet?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Daca manci un kg de zahar acuma si apoi peste o luna e ok, faza e sa nu manci un 1 kg de zahar o data la cateva zile, diabetul inseamna intoleranta la zaharoza mai rau e ca zaharul se transforma in grasime care se depune pe abdomen ceea ce dettermna bolii mortale, grasimea se depune pe vasele sangiune=infart

suntserios
| suntserios a răspuns:

Diabetul nu se face brusc mancand zahar. Diabetul e o dereglare hormonala ereditara sau provocata de mai multi factori

| peperonies a răspuns:

Trebuie sa mananci mult pe o perioada indelungata. pot sa fie cativa ani sau cativa zeci de ani.

| alexandrualind a răspuns:

Peste 180!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu zaharul e problema, ci pancreasul care nu mai produce insulina

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Diabetul nu se face in special de la zahar, de cele mai multe ori diabetul este o boala mostenita sau facuta pe baza de STRES.

| Holy2010 a răspuns:

Diabetul este o boala metabolica. Poti face diabet daca nu ai mancat un gram de zahar in viata ta. E total eronat sa crezi ca daca consumi o anumita cantitate de zahar faci diabet la fel ca mitul care spune ca daca mananci ceva ce iti face greata faci hepatita. Dieta bogata in glucide, grasimi si hipercalorica pe termen lung determina rezistenta la insulina, pancreasul trebuie sa produca tot mai mult ca sa faca fata glicemiilor crescute si intr-un final intervine insuficienta. Daca vorbim de dizbat tip II. Diabetul de tip I este o boala autoimuna cu debut precoce si nu are legatura cu dieta.

| Max_David_1994 explică:

NU intrebam pentru mine, ci din curiozitate!