| JellyPlays a întrebat:

de la cati ani poti face cancer la gat din cauya fumari _unor tigari_

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca la orice varsta...

| Andrei_Laurentiu_1987 a răspuns:

Buna ziua!

Tigara... si fumatul...

In fiecare date spunem, ca "fumatul te omoare", dar vad ca tentatia este mai puternica...happy
Daca ai incercat sa te lasi de fumat, stii cat de dificil este.
Nicotina este unul dintre drogurile care iti creeaza cea mai mare dependenta.
*Pentru unii fumatori, dependenta de nicotina poate fi la fel de mare ca cea de heroina sau cocaina...

Ai incercat... si acuma simti si vezi ce poate sa devine nu numai dupa o singura tigara.

Dar tigara nu numai sanatatea interfera, ci si buzunarul tau!

Un pachet de tigari costa in jur de 7 lei. (La noi in partea de vest, 25-30 lei).

Sa luam un caz cand esti un fumator novice:

Fumezi ~ 5 tigari/ zi=> 1 pachet la 4 zile. 10 lei (si nu ai oferit pe nimeni cu tigari...)
Intr-o luna 75 lei
Intr-un an 900 lei

Dar dupa un an, nu-ti ajunge 1 pachet la 4 zile.

Un fumator "grav" (1 pachet/zi)
Intr-o luna 210 lei
Intr-un an 2520 lei
intr-o viata intreaga (de la 14 ani la 70 ani, fara medicamente) 141120 lei (32000 EUR)

"La fiecare 15 minute un român este răpus de tutun, în timp ce incidența cancerului determinat de fumat crește la cote îngrijorătoare. Conform statisticilor oferite de Societatea Română de Pneumologie, 70% dintre persoanele care decedează din cauza fumatului au vârste cuprinse între 35-69 de ani."