| dragos_3711 a întrebat:

deci peste 3 luni fac 17 si am 1, 75 si vreau sa ma inalt dar cum? e posibil sa mai cresc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

Esti in continua dezvoltare si nu cred ca, este cazul sa-ti faci probleme pentru inaltime. Cu certitudine mai cresti inca 4-5 ani, asa ca vei depasi inaltimea de 1, 85 m, o inaltime care este tocmai potrivita.
Trebuie in schimb sa te hranesti corespunzator, sa faci miscare, un sport care sa-ti permita si o conformatie atletica si desigur sa te odihnesti suficient. In opinia mea, la varsta ta, poti fi considerat inalt, te-ai dezvoltat pana acum frumos.
In prezent, trebuie sa faci ceva privind dezvoltarea masei musculare si a umerilor. Daca vei practica volei, baschet, aceste sporturi te vor forma armonios, iar folosirea bicicletei, ca mijloc de locomotie, iti vor intari picioarele si-ti va forma masa musculara la acest nivel.
Un gand bun si multa sanatate.

4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Este posibil să crești până la 21 de ani!
Mergi la înot.
Numai bine.
Pa, pa.

| mona a răspuns:

Inot,baschet,handbal si da, e posibil sa mai cresti in urmatorii 3 ani

| Azµre a răspuns:

La vârsta ta mai nimic, decât sportul, fă înot!

| Vulpe_Andreea_1998 a răspuns:

Te poti atarna de o bara 10 minute in fiecare zi si cresti in cateva luni