| anonim_4396 a întrebat:

deci sa incep (sunt baiat) am 12 ani na, incepe pubertatea ..etc nu stiu de ce, eu find mai fricos tot timpul din orce ma sperii, de ex: nu am facut sex, deloc, bine cred ca e si normal la varsta mea, parintii mei nu au hiv, nu prea mi s-au facut injectii, sau ceva de genul ne sterilizate corect, nu am simptome, nu am probleme. ..etc dar nu stiu de ce cred ca am hiv si ma gandesc ca doamne fereste daca as avea ar fi foarte sau extrem de nasol, adica asa mai fac la unele lucruri si trec pana la urma peste frica asta, desi nu am nimic, nu stiu ce sa fac sa nu mai imi fie frica, ca oricum nu am facut nimic de la sectiunea: cum se transmite hiv, si nu am simptome sau probleme din astea, va rog, nu stiu de ce ma sperii ( nu ma sperii enorm de tare sa zici ca plang, dar na ma speri putintel)! dau fundita pentru cine ma lamureste cum pot scapa de frica asta, sau daca e normal la varsta mea sa te sperii asa de lucruri din astea.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| costin95 a răspuns:

Normal ca e "normal" sa te gandesti la chestiile astea la varsta ta. Aminteste-ti momentele acelea cand erai copil si ai aflat de "Bau-Bau" si te-ai speriat deoarece stiai ca el exista. Pana la urma ti-ai dat seama ca el nu exista si ca totul a fost in capul tau happy Asa este si cu problema pe care o ai acum. Totul este doar in capul tau, nu ai cum sa iei HIV daca nu ai facut nimic de la sectiunea pe care ai precizat-o. Incearca sa-ti scoti ideea asta din cap si nu te mai gandii doar la ce e mai rau big grin

4 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Confirmarea daca ai Hiv sau nu ti-o da decat o analiza speciala a sangelui.Nu cred ca este cazul tau. Vorbeste cu parintii despre fricile pe care le ai si roaga-i sa te duca la un psiholog.

| Ainstain_Andrei_2000 a răspuns (pentru mira):

Imi pare bine, ca ai scris aici, si ca ti-ai dat silinta ca sa iei fundita, insa nu cred ca e nevoie de un psiholog, atata timp cat am specificat ca, nu plang de frica, sau nu ma sperii asa tare, ma sperii putin

| Dactor a răspuns:

Toţi când eram de vârsta ta ne speriam de tot felul de prostii. De exemplu pe mine mă speriau nişte copii că dacă nu ma duc la biserică mă omoară etc. Nu te mai gândi la prostii că te asigur eu că nu o să păţeşti nimic. O seară fainăhappy

| Marya_Mariia_1995 a răspuns:

Mi se pare normal dar ca să nu te mai gândești la asta ar trebui să iti fie mintea în alta parte