| SteFFz99 a întrebat:

Dorm intre 8 si 10 ore pe noapte si tot obosit sunt pe timpul zilei, ma ustura ochii si parca mi-ar pica in gura.

Sfaturi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| frum a răspuns:

Pai in timpul zilei ai ceva ocupatie? daca esti elev/student si esti in vacanta ii normal sa fie asa. daca in schimb ai loc de munca sau ceva de facut si te simti asa, ar fi bine sa iei ceva vitamine. si statul prea mult la calculator/telefon/tableta/tv aduce starea asta. stiu pe pielea mea. sfatu meu ii sa ai mereu ceva ocupatie, daca se poate in aer liber daca nu sa faci tot timpul ceva util, folositor.

4 răspunsuri:
| Mihai1810 a răspuns:

Intre ce ore dormi?

Răspuns utilizator avertizat
| Mihai1810 a răspuns (pentru SteFFz99):

E normal sa nu te odihnesti pe la 8 organismul tau functioneaza la capacitate maxima iar somnul este mai mult de forma deci tu dormi cam 4-6 ore. Daca vrei sa fi odihnit culca-te inainte de ora 12(miezul noptii). Somnul este cel mai odihnitor iar organismul se reface cel mai bine intre orele 22 si 0. De la 8 incolo ai doar impresia ca te odihnesti. Incearca sa bei un pahar cu apa (aprox 300ml) cu o jumatate de ora inainte de culcare. Deshidratarea creierului poate fi una din cauzele pentru care nu poti sa te odihnesti.

| doesntmetter a răspuns:

Bună!

Te simţi obosit fie că dormi prea mult, fie că dormi prea puţin. În cazul tău, încearcă să reduci numărul orelor de somn si vezi cum te simţi după.

Dacă în continuare te simţi obosit, fă-ţi analizele, poate fi, de ex., anemie. Baftă!