| anonim_4396 a întrebat:

Dupa parerea voastra, va trebui sa port corset datorita scoliozei? Ca simptome am un umar un pic mai jos ca celalalt, de 2 zile parca imi simt piciorul drept mai scurt, o iau in partea dreapta cateodata(asta mi se intampla rar, dar cand se intampla ma gandesc la scolioza si vreo 5-6 zile numai asa o iau, pana uit.)Si daca stau 20 de minute in picioare simt o durere in partea dreapta jos. Este avansata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| justanotheruser99 a răspuns:

E destul de dezvoltată, dar inca se poate corecta. Înotul e cel mai bun remediu, îți spun din experiență. Corsetul acela ajuta, dar eu nu il suportam, asa ca am preferat sa fac aproape 2 ani de inot, iar coloana mi s-a indreptat frumos. Un alt sfat ar fi sa nu porți genti pe un umar si sa mergi la medic. Mie mi-a sugerat sa fac si ceva gimnastica medicala si fizioterapie.

| anonim_4396 explică (pentru justanotheruser99):

Tu ce simptome aveai cand te ai dus?

| justanotheruser99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pe mine ma durea oribil spatele, dar nu aveam simptome foarte avansate. Exceptand faptul ca umărul drept il aveam cu aproape 1 cm mai jos decât cel stâng deoarece purtam genti pe un umar. Iar când stăteam in picioare nu stăteam dreapta ci îmi sprijineam greutatea pe un picior si chestii de genul. Iar așa am reușit performanta de a-mi deforma coloana. Dar nu îți face griji deoarece bănuiesc ca nu ai trecut de 20 de ani, iar in acest caz se poate corecta mai ușor.

| anonim_4396 explică (pentru justanotheruser99):

Okk. Si tu ai purtat corset? si daca da, cate ore pe zi? Era incomfortabil? scuze ca pun atatea intrebari rolling on the floor crezi ca va trebui sa port corset pentru simptomele mele? eu am 15 ani. Si parca in ultimile zile o iau mereu in partea dreapta si imi simt piciorul drept mai scurt, dar nu sunt sigur ca e mai scurt. parca e mai umflat. si poate d aia o iau in partea dreapta. Spatele imi da dureri, dar nu oribile. Umarul e un pic mai jos ca celalalt... Deci. tu ce crezi?

| justanotheruser99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pfff... cam multe intrebari. Deci, in primul rand eu ar fi trebuit sa port dar nu am purtat. Adica am avut dar mna... era cam nasol. In fine, eu nu stiu exact cate ore trebuie sa il porti deoarece nu sunt medic, dar nu e sigur daca iti va trebui corset, mai ales daca ai doar 15 ani. Oasele tale sunt inca flexibile, iar daca faci sport coloana ti se va indrepta cu timpul. Daca nu esti sigur de lungimea piciorului tau, masoara-l laughing
Dar totusi iti sugerez sa mergi la medic, iti faci o radiografie, iar dupa in functie de starea actuala vei primi un tratament, care dupa cum am spus mai sus nu e obligatoriu sa fie un corset medical, poate faci fizioterapie. Anyway, un doctor iti poate raspunde la intrebari cu exactitate, eu ti-am spus din experienta.

| anonim_4396 explică (pentru justanotheruser99):

Deci. tie ti a zis medicul sa porti si nu l-ai purtat? si tot te-ai vindecat? laughing

| justanotheruser99 a răspuns:

laughing asta e tot ce ai înțeles din ce am zis eu? laughing
Sa zicem ca ai putina dreptate, pentru ca eu nu am purtat chestia aceea. In schimb am făcut aproape 2 ani de înot si de gimnastica medicală/ fizioterapie, deci nu m-am vindecat așa prin minune. Iar o alta chestie era ca eu nu aveam decât un început de scolioza. Nu era avansata, de aceea s-a vindecat mai ușor.

| anonim_4396 explică (pentru justanotheruser99):

Pai ai zis ca te durea ingrozitor... pe mine doar ma sacaie uneori. deci e mai putin avansata?

| justanotheruser99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e neaparat. Pe mine ma durea ingrozitor poate pentru ca sunt mai sensibila, dar durerea e relativa. Daca tu esti deja obisnuit cu ea nu o simti asa de tare. Deci asta nu inseamna ca e mai putin avansata.

| anonim_4396 explică (pentru justanotheruser99):

Deci. dupa tine. crezi v-a trebui sa port corset? rolling on the floor

| justanotheruser99 a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing NU

| anonim_4396 explică (pentru justanotheruser99):

Okk, mersiii rolling on the floor

| justanotheruser99 a răspuns (pentru anonim_4396):

rolling on the floor cu placere