| epicquestion a întrebat:

Salut Tpu...este posibil ca din cauza ca prietena mea ia antibiotice gen augumentin..sa ii intarzuie ciclul?(precizez ca a luat si pastila de urgenta.)..adica e posibil ca ciclul sa ii vina cu intarzie sau sa inteleg ca pastila de urgenta (de a 2 a zi) nu si-a facut efectu?
rog seriozitate

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu vine nimeni sa va explice, trebuie sa va duceti voi sa intrebati. pana la urma, inainte de a va incepe viata sexuala, trebuei sa va asigurati ca ati inteles perfect toate necesitatile, ca asti discutat cu specialisti in domeniu, ca stiti ce decizii sa luati in fiecare situatie. Fiecare parinte discuta cu copiii sai astfel de lucruri inca de pe la 12 ani. Apoi exista medicul de familie la care oricum te duci inainte de a-ti incepe viata sexuala pentru a-ti da trimitere la analizele obligatorii in aceasta situatie si atunci e iti va da sfaturile necesare. daca tu il ocolesti, nu e vina lui, este pana la urma obligatia ta sa te duci si sa te informezi. Nu cred ca poti trece la o etapa atat de importanta in viata ta cum este viata sexuala fara sa-ti treaca prin cap sa discuti despre asta cu medicul tau de familie. De asemenea, parintii isi informeaza copiii despre existenta medicului de planing familia. Cand iti incepi viata sexuala in mod cert te gandesti ca trebuie sa eviti o sarcina nedorita. Cred ca urmatorul pas este sa discuti cu specialistul in planing, ca nimeni nu s-a nascut invatat. daca vreau sa schimb niste tevi, chem instalatorul (ma invata bunul-simt ca nu le sparg cu ciocanul si caut ulterior o solutie). cand imi incep viata sexuala, automat ma gandesc la o metoda de planing familial si discut in prealabil cu specialistul (nu astept sa am vreo 5 copii nedoriti si apoi caut solutii). In plus, parintii isi informeaza copiii despre ginecolog (macar in clipa in care copiii le spun ca sunt decisi sa-si inceapa viata sexuala). Sunt convinsa ca atat mama ta cat si mama ei v-au spus: gasiti-va un ginecolog. daca voi nu le-ati cerut/ascultat sfatul, nu e vina nimanui, sunteti ca in exemplul meu, proprietarii care sparg tevile cu ciocanul si cauta apoi o solutie, in timp ce casa se umple cu apa clocotita).
Vezi tu, informatia este putere si ea se cauta, nu trebuie sa astepti sa vina la tine mura in gura. Campaniile de informare exista, la medicul de familie, la cel de planing, la cabinetul ginecologic. Nu pe strada, nu la discoteca, nu la supermarket. Trebuie doar sa iti pui un pic mintea la contributie si sa accesezi informatia care iti este oferita, la momentul potrivit. dar unde nu-i cap, vai de picioare.

18 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Infectia pentru care ia antibiotice poate intarzia menstruatia cu pana la 3 zile. dar dupa pilula de a doua zi, se poate astepta la variatii mari ale menstruatiei si chiar la absenta acesteia pana la un tratament special. Daca intarzierea a depasit 3 zile, trebuie sa o vada urgent ginecologul care i-a prescris contraceptivul de urgenta fiindca poate fi sarcina sau o reactie adversa cu potential grav

| epicquestion explică (pentru Brigaela):

Si in cazul in care respectiva este minora(nu cred ca mai exista pream ulte care sa fie virgine pana la varsta de 18 ani.)ce pot face sau ce trebuie facut ca presupun ca nu pot merge cu ea la un ginecolog nu-i asa?

| Brigaela a răspuns (pentru epicquestion):

Daca are peste 16 ani impliniti, poate merge singura la ginecolog, daca nu, impreuna cu un parinte. Majoritatea fetelor sunt virgine pana la 18 ani, iar marea majoritate a barbatilor care vor sa faca sex cu minore, cer, asa cum este moral si legal, acordul parintilor fetei. daca nu, isi auma apoi raspunderea legala pentru faptelor lor. Deci ar fi de preferat ca in situatia data, tu sa te prezinti urgent sa discuti cu parintii ei (daca lasitatea te-a impiedicat sa-ti faci datoria pana acum), astfel incat maine dimineata ea sa ajunga la ginecolog (mai ales ca la femei cu varsta mai mica de 19 ani, pilula de a doua zi nu este recomandata si, daca se administrează, trebuie sa se faca cu acordul parintilor si sub supraveghere ginecologica extrem de atenta).

| epicquestion explică (pentru Brigaela):

Punete in situatia mea, cum poti tu sa te duci in fata parintilor ei si sa ii ceri acordu sa faci dragoste cu fica lor. spunem itu mie cine face acest lucru in secolul 21 si in plus, eu daca ma duc si vorbesc cu ei probabil nu o s-o mai lase sa se vada cu mn...si daca si u iubesti pe cineva la fel cum o iubesc eu pe ea, ai face orice ...doar sa nu o pierzi pe ea

| Brigaela a răspuns (pentru epicquestion):

Cunosc zeci de baieti care au facut asta, iar cei care nu au avut destul curaj, au asteptat, logic, sa faca fata 18 ani. Foarte multi baieti fac asta in secxolul 21, de ce crezi tu ca barbatii in secolul 21 si-au pierdut curajul si morala si sunt toti lasi si umili? Daca ai iubi-o chiar si cat negrul sub unghie nu ai fi acceptat niciodata sa ia pilula de a doua zi, ti-ai fi dat si viata numai sa nu o supui unui pericol atat de mare. In plus, daca o iubesti, o vrei in viata, daca nu merge maine-poimaine la ginecolog, viata ei este in pericol. Inteleg ca mai bine risca sa moara decat sa risti sa o pierzi. Asta nu e iubire. Inteleg ca nu vrei sa o pierzi, rar o sa mai gasesti femeie sa accepte sa stea cu un barbat fara curaj, fara etica si care e dispus sa-i riste viata din lasitate si egoism. Dar ar trebui ca macar viata si sanatatea ei sa conteze un pic pentru tine.

| epicquestion explică (pentru Brigaela):

Nu am stiut ca o supun unui risc atat de mare, adica a fost o decizie de moment si pur si simplu nu am realizat si pe net citisem ca e destul de sigura si am mai aflat cv, pastila aia se numeste prostanol si am inteles ca e posibil...ca in prima luna sa nu iti vina ciclu iar dupa aceea sa iti vina normal este adevarat? si sincer da recunosc sunt las pentru ca as fi ipocrit sa spun ca nu ma tem pentru viitorul meu dar asta nu inseamna ca nu o iubesc...dar sincer nu stiu ce sa fac:sa mai astept sa vad poate ii vine sau sa ma duc direct sa vb cu mama ei?

| Brigaela a răspuns (pentru epicquestion):

Nu, din pacate dezechilibrele hormonale induse de pastila de a doua zi (postinor) nu se rezolva de la sine, ci numai cu tratament si supraveghere ginecologica. Nu mai astepta nimic, ai asteptat si asa ingrozitor de mult si sanatatea ei se distruge de la o zi la alta. Deja e miercuri seara, trebuie sa te grabesti foarte foarte mult ca ea sa ajunga macar vineri la medic, fiindca esti constient ca nu poti sa o mai lasi in halul asta tocmai pana luni.

| epicquestion explică (pentru Brigaela):

Mai am o intrebare...de exemplu daca o duc la o clinica privata, ea ma itrebuie insotita de unul dintre parinti?(precizez ca o duc pentru consult)

| Brigaela a răspuns (pentru epicquestion):

Atata timp cat are 16 ani impliniti poate merge singura la ginecolog (legea este valabila atat la privat cat si la stat). doar ca daca va avea nevoie de investigatii invazive, biopsii, sau este insarcinata va trebui sa semneze parintii ei. In plus, daca viata ei a fost pusa in pericol de pilula de a doua zi, ginecologul va anunta politia pentru a ancheta in ce conditii a luat-o (daca a fost decizia ei sau a fost sfatuita, influentata, obligata de cineva) caz in acre parintii ei vor fi chemati pentru audieri (daca a luat-o singura, vor raspunde ei pentru ca nu au grija de fiica lor). Oricum, in situatia ei e de preferat sa aiba un parinte alaturi, medicul poate decide internarea si atunci clar trebuie sa fie parintele sa semneze si poti pierde ore pretioase daca parintele nu e de fata si trebuie sa vina de acasa

| epicquestion explică (pentru Brigaela):

Scuze ca te bat la cap...dar tocmai am primit o informatie cat de cat buna zic eu si anume, ca dupa 4-5 zile de intarziere ciclu i-a venit normal adica fara sangerari in exces sa uchestii in gen, deci sa inteleg ca Dumnezeu mi-a ascultat rugile si am avut noroc de aceasta data>? ..sau inca e pericol? ea pune inatrzierea pe seama faptului a luat un tratament cu antibiotice destul de tari(mai exact cu augumentin) si spune ea din cauza asta iar fi inatrziat ciclul

| Brigaela a răspuns (pentru epicquestion):

E inca in pericol si va fi 6 luni dupa administrarea contraceptivului de urgenta. Antibioticele NU intarzie menstruatia, mai ales unul destul de slab si uzual ca augmentinul (care este o ampicilina ajutata de o substanta care doar permeabilizeaza membrana bacteriilor). Poate infectia pentru acre a luat augmentin sa-i intarzie menstruatia cateva zile.
Nu e o veste buna, ci una proasta. Acum nu poate fi examinata de ginecolog si va sta cu frica si cu sabia deasupra capului pana trece sangerarea sa ajunga la medic. Asta inseamna cateva zile in care va muri de grija si care pot sa accentueze problemele pe care le are. Dar asta este, daca ati ajuns in situatia asta disperata, acum nu aveti ce face, doar sa strangeti din dinti si sa gasiti o cale sa treceti peste momentele groaznice (mai ales ea, a carei viata si sanatate sunt in pericol). Cu ocazia asta aveti timp sa gasiti un ginecolog mai bun, poate intr-un spital universitar, la care sa mearga upa terminarea sangerarii.

| epicquestion explică (pentru Brigaela):

Acum vreau sa te intreb sincer...u ai cunostinte sigure in domeniul asta sau chiar lucrezi in acest domeniu(ma refer la domeniul medical) deoarece ceea ce mi-ai spus tu este foarte grav iar farmcista mi_a spus ca din pricina pastilei nu i se poate intampla mare lucru decat ceteva dereglari hormonale si pana la urma ma gandesc si eu daca era asa periculoasa pastila asta nu cred ca se mai gasea pe piata nu? ..sau se gasea da doar cu prescriptia medicului

| Brigaela a răspuns (pentru epicquestion):

Da, eu sunt medic si din pacate am vazut cateva femei si tinere fete afectate grav de pilula de a doua zi. Ea este un contraceptiv de urgenta, deci se gaseste ca multe alte medicamente de urgenta la liber, dar exista camapnii foarte intense de educare a femeilor ca trebuie sa o ia numai dupa ce maturizarea uterului s-a terminat si ar fi de preferat sa o ia doar o data in viata. Fetele sunt educate constant in acest principiu, li se spune si iar li se spune, ginecologii le spun tuturor celor care merg la ei (si fetele din ziua de azi sunt invatate sa mearga la ginecolog inainte de a-si incepe viata sexuala tocmai pentru astfel ed sfaturi), medicul de familie )la care toata lumea merge obligat inainte de a-si incepe viata sexuala pentru trimitere de analize obligatorii face si el educatie in acest sens, medicul de planning familial cu acre orice femeie, chiar si cele de la tara sunt invatate sa discute inainte de a-si incepe viata sexuala ii spune si el, la fel psihologii si toti medicii pe care ii intrebi. Asadar orice cuplu normal, care se informeaza caz de cat aude precautiile privind pilula de a doua zi de la multe multe persoane inca inainte de a ajunge la sex si in general oamenii sunt informati si nu fac abuz. Chiar daca unul din cuplu e mai nebunatic, sunt doi pana la urma si deseori barbatul, corect informat, isi indeamna partenera sa nu faca acest gest fiindca ii pasa de sanatatea ei. Deci da, sunt medic si am avut de-a face cu femei grav afectate de dereglarile hormonale induse de pilula de a doua zi. Oricum, o dereglare hormonala nu este niciodata ceva minor, ci ceva foarte serios care are de obicei repercursiuni pe ani de zile. Iar daca farmacistul ti-a spus ca pot aparea dereglari hormonale, te-a informat de fapt ca efcetele adverse pot fi serioase si ca ar fi bine sa nu ia respectivul preparat daca situatia nu este disperata (viol, boala care nu permite purtarea unei sarcini). Pana la urma, nu te poate impiedica sa iti administrezi un medicament de urgenta, daca tu consideri ca esti intr-o situatie de urgenta (urgenta inseamna atunci cand viata iti este pusa in pericol, nu orice situatie este urgenta)

| epicquestion explică (pentru Brigaela):

Pana acum ea mi-a spus ca in afar de acea intarziere nu a mai simtit nimic anormal, adica ciclul ia vnt cum trebuie de obicei, data trct ia vnt 5 zile acum la fel,singerari abundente sa uchestii in gen a spus ca nu,mi_a spus ca menstrutia ia vnt normal... avand in vedere aceste lucruri sper ca totul de acum sa decurga normal,cat despre pilula de a doua zi,sunt sigur ca nu o va mai lua pentru ca daca stiam ca o supun unor astfel de riscuri nu i_as fi dat-o so o ia de la bun inceput,cat despre aceste campanii in masa de care povestesti u legate de sex, te anunt cu tristete ca nu prea exista, poate prin Bucuresti Sibiu adica orasele mari dar prin orasele mai putin cunoscute, adica de ex orasul din care sunt eu e situat in Prahova si nu pot sa zic ca e mare dar e statiune turistica lucru ce atrage destul de multi oameni iarna, dar campanii despre sex sau cv in gen eu nu am vzt sa fi vnt cineva vrodata sa ne explice ce si cum.

| Brigaela a răspuns (pentru epicquestion):

Nu vine nimeni sa va explice, trebuie sa va duceti voi sa intrebati. pana la urma, inainte de a va incepe viata sexuala, trebuei sa va asigurati ca ati inteles perfect toate necesitatile, ca asti discutat cu specialisti in domeniu, ca stiti ce decizii sa luati in fiecare situatie. Fiecare parinte discuta cu copiii sai astfel de lucruri inca de pe la 12 ani. Apoi exista medicul de familie la care oricum te duci inainte de a-ti incepe viata sexuala pentru a-ti da trimitere la analizele obligatorii in aceasta situatie si atunci e iti va da sfaturile necesare. daca tu il ocolesti, nu e vina lui, este pana la urma obligatia ta sa te duci si sa te informezi. Nu cred ca poti trece la o etapa atat de importanta in viata ta cum este viata sexuala fara sa-ti treaca prin cap sa discuti despre asta cu medicul tau de familie. De asemenea, parintii isi informeaza copiii despre existenta medicului de planing familia. Cand iti incepi viata sexuala in mod cert te gandesti ca trebuie sa eviti o sarcina nedorita. Cred ca urmatorul pas este sa discuti cu specialistul in planing, ca nimeni nu s-a nascut invatat. daca vreau sa schimb niste tevi, chem instalatorul (ma invata bunul-simt ca nu le sparg cu ciocanul si caut ulterior o solutie). cand imi incep viata sexuala, automat ma gandesc la o metoda de planing familial si discut in prealabil cu specialistul (nu astept sa am vreo 5 copii nedoriti si apoi caut solutii). In plus, parintii isi informeaza copiii despre ginecolog (macar in clipa in care copiii le spun ca sunt decisi sa-si inceapa viata sexuala). Sunt convinsa ca atat mama ta cat si mama ei v-au spus: gasiti-va un ginecolog. daca voi nu le-ati cerut/ascultat sfatul, nu e vina nimanui, sunteti ca in exemplul meu, proprietarii care sparg tevile cu ciocanul si cauta apoi o solutie, in timp ce casa se umple cu apa clocotita).
Vezi tu, informatia este putere si ea se cauta, nu trebuie sa astepti sa vina la tine mura in gura. Campaniile de informare exista, la medicul de familie, la cel de planing, la cabinetul ginecologic. Nu pe strada, nu la discoteca, nu la supermarket. Trebuie doar sa iti pui un pic mintea la contributie si sa accesezi informatia care iti este oferita, la momentul potrivit. dar unde nu-i cap, vai de picioare.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Antibioticele NU generează întârzieri menstruale!
Dar, menstra poate întârzia din cauza "pilulei de a 2-a zi" :(

Eventual, COPIAZĂ răspunsul meu şi du-l prietenei tale :

Detalii despre contracepţia de urgenţă :

Atunci când ŞTI sigur că partenerul a ejaculat în tine ( chiar dacă s-a „scăpat" doar „puţin", sau dacă prezervativul s-a rupt ), DACĂ vrei să fi mai SIGURĂ că EVIŢI o posibilă sarcină, se poate folosi contracepţia de URGENŢĂ : "pilula de a 2-a zi" - se găseşte la farmacie şi costă în jur de 50-80 lei ( în funcţie de tip şi de farmacie )!

Recent a apărut în farmaciile din România şi "pilula de a 5-a zi" ( ellaOne ) - se găseşte la farmacie şi costă în jur de 100-110 lei ( în funcţie de tip şi de farmacie )!

Din această categorie ( pilula de a 2-a zi ) fac parte 2 tipuri de tablete : Postinor 2 şi Escapelle - aceste tablete se iau la maxim 72 ore de la contactul sexual neprotejat ( preferabil cât mai URGENT ) - cea mai recomandată ar fi Escapelle, deoarece previne 85 % din cazurile de sarcină!

Contraceptia de urgenta NU este la fel de sigura ca pilulele luate zilnic. Sansele ca ea sa functioneze sunt intre 75% si 85%, in functie de momentul in care este folosita si de modul in care a fost administrata.

Dacă la patru săptămâni nu apare menstruaţia, TREBUIE făcut testul de sarcină.

Postinor 2 – EXTRAS Prospect :
Postinor 2 conţine două tablete, care se iau pe rând, astfel : Primul comprimat de Postinor-2 trebuie administrat in urmatoarele 72 ore de la contactul sexual si al doilea comprimat trebuie administrat la 12 ore dupa primul.

Conform datelor furnizate de studiile clinice, se recomanda administrarea primului comprimat in primele 48 de ore (dar nu mai tarziu de 72 de ore) dupa contactul sexual, deoarece eficacitatea preparatului scade daca tratamentul este inceput dupa primele 48 de ore de la producerea contactului sexual.
Daca se produce voma in interval de 2 ore dupa administrare, se va repeta doza.

Escapelle – EXTRAS Prospect :
S-a estimat că Escapelle previne 85% dintre sarcinile posibile, dacă este administrat în primele 72 ore după ce a avut loc un contact sexual neprotejat...
Dacă apar vărsăturile în decurs de trei ore după ce aţi luat comprimatul, trebuie să luaţi imediat alt comprimat.
După ce aţi utilizat contraceptivul de urgenţă se recomandă să utilizaţi o metodă contraceptivă de barieră locală (de exemplu prezervativul) până în momentul apariţiei următoarei sângerări menstruale.

De asemenea, e IMPORTANT să şti că "pilula de a 2-a zi" NU se ia decât CEL MULT de 2 ori pe an ( la un interval de 6 luni ) - deci, NU se utilizează frecvent când bănuieşti că e posibil să rămâi însărcinată!

Pentru a avea o EFICIENŢĂ apropiată de 80-85 % pilula TREBUIE luată în primele 48 ore de la contactul sexual „neprotejat"!

De asemenea, e foarte IMPORTANT de ştiut că - în special aceste "pilule de a 2-a zi" - PRODUC o "explozie" hormonală care DEREGLEAZĂ starea generală a organismului ( şi astfel împiedică o eventuală fecundare a ovulului, deci o eventuală sarcină )!
Din această cauză, în GENERAL după administrarea acestei "pilule", se produc DEREGLĂRI ale menstruaţiei ( întârzieri, chiar de mai multe luni ).

Pentru alte detalii, vezi linkul sursă :
http://www.gedeon-richter.ro/......202011.pdf

http://www.gedeon-richter.ro/......202012.pdf

ellaOne / pilula de a 5-a zi se poate lua până la maxim 120 ore DUPĂ contactul sexual neprotejat, dar se obţine doar pe bază de REŢETĂ medicală – pentru asta fiind necesar un control GINECOLOGIC şi, recomandabil, o vârstă de peste 18 ani!

ellaOne – EXTRAS Prospect :
„Indicaţii terapeutice
Contracepţie de urgenţă în interval de 120 de ore (5 zile) de la contactul sexual neprotejat sau nefuncţionarea metodei contraceptive utilizate.

Doze şi mod de administrare
Acest tratament constă într-o comprimat cu administrare orală, ce se va administra cât mai repede cu putinţă, dar nu mai târziu de 120 de ore (5 zile) de la contactul sexual neprotejat sau nefuncţionarea metodei contraceptive utilizate.
Acest comprimat poate fi administrată cu sau fără alimente.
Dacă în decurs de 3 ore de la administrarea ellaOne pacienta vomită, se va administra un nou comprimat.
ellaOne poate fi administrată în orice perioadă a ciclului menstrual.
Prezenţa sarcinii trebuie exclusă înainte de a administra ellaOne.
Metoda contraceptivă de urgenţă ellaOneellaOneellaOne nu elimină riscul unei sarcini în toate situaţiile.
Dacă sarcina apare după tratamentul cu ellaOne, ca în cazul tuturor sarcinilor, trebuie luată în considerare posibilitatea unei sarcini extrauterine. Sarcina extrauterină poate continua, în ciuda sângerării uterine.
După administrarea ellaOne, este posibil ca menstruaţia să înceapă uneori cu câteva zile mai devreme sau mai târziu decât data aşteptată. La aproximativ 7% dintre femei, menstruaţia a început cu mai mult de 7 zile înainte de data aşteptată. În aproximativ 18, 5% dintre cazuri, s-a înregistrat o întârziere de mai mult de 7 zile, iar în 4% dintre cazuri, întârzierea a fost de mai mult de 20 de zile."
Pentru alte detalii, vezi linkul sursă :
http://www.medipedia.ro/......-30mg.aspx

În mod "normal", conform Prospectului, menstruaţia ar TREBUI să vină la data obişnuită, sau chiar mai repede!

Dereglările hormonale sunt un efect "secundar", NU apare la toate fetele/femeile - depinde de la fată la fată, în funcţie de cum "reacţionează" fiecare organism.
Şi, chiar dacă ciclul tău se dereglează în urma acestei tablete, în 2-3 luni de la administrare ciclul îşi va "reveni" la normal.

Toate cele bune.

| Szica a răspuns:

Antibioticele scad foarte mult efectul contraceptivelor, poate sa nu-si fi facut efectul pastila de urgenta. De asemenea, in caz de boala organismul poate sa nu mai reactioneze normal si sa apara intarzieri de ciclu. Daca intarzie mai mult de 10 zile puteti face un test barza.

| Szica a răspuns:

In cazul in care este minora si apar complicatii cu atat mai mult trebuie sa se duca la un ginecolog. Nu se va intampla nimic rau, daca de asta te temi - nu va chema nimeni politia.

| epicquestion explică (pentru Szica):

Nu ma tem ca va chema politia ..ma tem ca o voi pierde pe ea...in sensul ca parintii ei nu o vor mai lasa sa se vada cu mine ...si pur si simplu eu fara ea simt ca nu pot traii, deoarece o iubesc si tin la ea foarte mult.